Depresja – cd…

Niemal równo rok temu napisałam ten tekst o Depresji. Zachęcam do przeczytania. Wtedy brałam leki i stopniowo wracałam do życia. Po długim okresie brania leków rozpoczęłam przygodę z psychoterapią. Niesamowite czego można się o sobie dowiedzieć, a jeszcze bardziej niesamowite jak bardzo można zniekształcić swoje postrzeganie świata i przeszłości. Teraz nie jest najgorzej choć zdaję sobie sprawę, że chyba już zawsze będą lepsze i gorsze okresy w moim życiu. Oswajam się z tą myślą.

Dziś mamy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym dniu warto trochę pomyśleć o tym zjawisku. Znalazłam dziś fajną grafikę, która może o wiele lepiej pokazać Wam o co mi chodzi niż najdłuższe opisy. Pochodzi ze strony na FB: Z Freudem w łóżku

52671534_2284298848268574_2860391529862660096_n

Ludzie nadal myślą, że chorujący na depresję są leniwi, złośliwi, nieudolni. Że wystarczy myśleć pozytywnie i uśmiechać się, aby wszystko było dobrze. To nie takie proste. Nasze tempo życia, indywidualne traumy, nawet zatrucie środowiska powoduje, że ludzi cierpiących na depresję jest coraz więcej. Pracując z młodymi ludźmi stwierdzam, że znaczna część z nich ucieka w używki lub nałogowe zachowania właśnie z powodu objawów depresyjnych. Kilka dni temu gigantyczne wrażenie zrobił na mnie film Reżysera życia na You tube właśnie o depresji wśród młodzieży. Warto zobaczyć! To apel do rodziców, wychowawców, nauczycieli żeby uważniej przyglądać się młodym ludziom.

Wiecie co mnie najbardziej przeraża? Dostęp do profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej jest bardzo ograniczony. U nas mało kto pracuje z nastolatkami, brakuje psychiatrów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Prywatnie jeszcze się znajdzie, ale na NFZ trzeba szukać w Bielsku Białej albo jeszcze lepiej w Krakowie. Z dorosłymi nie jest o wiele lepiej. Limity psychoterapii są tak okrojone, że ludzie wymagający systematycznej cotygodniowej terapii trafiają do swojego psychoterapeuty raz na miesiąc. To nic nie daje. Osobiście skorzystałam z profesjonalnej pomocy tylko dlatego, że dałam radę płacić za psychoterapię ok 500 zł miesięcznie. Ale wielu potrzebujących na to nie stać. Jeszcze z psychiatrią dla dorosłych nie jest dramatycznie, choć i tu limity chyba się kurczą. Ale sama farmakoterapia nie załatwi sprawy. 

Co można robić? Swoimi kanałami zwracać uwagę na ten problem decydentów na różnych szczeblach władzy samorządowej i nie tylko. Być uważnym na drugiego człowieka. Starać się nie myśleć stereotypami. Lubić ludzi a przynajmniej im nie szkodzić…

Jedna myśl na temat “Depresja – cd…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s