Uzależnienie w dojrzałym wieku

Na początek przypomnienie czym jest uzależnienie od alkoholu:

Wg. Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Przyczyn Wypadków F 10.2. Choroba przewlekła – nawrotowa, prowadząca do przedwczesnej śmierci, a wcześniej do wielu powikłań zdrowotnych (mogą dotyczyć każdego układu: nowotwory, polineuropatie, psychozy, uszkodzenia kluczowych narządów np. wątroby, nerek czy trzustki, żylaki przełyku i wiele innych).

Objawy osiowe uzależnienia:

a) Silna, natrętna potrzeba używania (głód)

b) Upośledzona zdolność kontrolowania używania – trudności w unikaniu rozpoczęcia użycia, w jego zakończeniu, albo problem z kontrolą użycia do wcześniej założonego poziomu

c) Objawy abstynencyjne (drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówki, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy) oraz picie alkoholu/ łykanie tabletek/ przyjmowanie narkotyku dla złagodzenia albo zapobieżeniu zespołowi odstawienia (przy subiektywnym poczuciu skuteczności takiego postępowania)

d) Zmiana tolerancji na daną substancję (najczęściej zwiększona tolerancja na alkohol) – te same dawki nie przynoszą oczekiwanego efektu i potrzeba większych dawek dla jego wywołania

e) Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań oraz zawężenie repertuaru zachowań związanych z używaniem do 1-2 wzorców

f) Używanie mimo oczywistej wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia używającego

    Każda choroba w jakimś stopniu dotyka całej rodziny, ta jednak jest szczególna. Dlaczego? Dlatego, że chory nie tylko nie chce się leczyć, ale także przedstawia zafałszowany obraz rzeczywistości, a ten przejmują inni członkowie rodziny. Dlaczego? Ze wstydu, z powodu poczucia, że ze związku nie da się już wycofać, gdyż za dużo się weń zainwestowało, z braku wsparcia itp. Zdecydowanie najłatwiej i najszybciej uzależnić się we wczesnej młodości (czasem wystarczy kilka tygodni intensywnego używania środka psychoaktywnego), jednak nie oznacza to, że w późniejszym wieku człowiek jest całkowicie bezpieczny. Tak naprawdę każdy kto wystarczająco długo i intensywnie będzie pił alkohol może się uzależnić. W dorosłym życiu trwa to znacznie dłużej (nieraz kilka lat).

Czynniki sprzyjające uzależnieniu:

psychologiczne – chęć osiągnięcia pozytywnego bilansu emocjonalnego szybko i łatwo.  W przypadku osób dojrzałych ma tu niebagatelną rolę nuda (np. w przypadku przejścia w stan spoczynku zawodowego), samotność (z powodu np. śmierci współmałżonka i izolacja od dzieci, które żyją własnym życiem), kryzys wieku średniego (lęk przed utratą młodości i próba udowodnienia sobie i innym, że jesteśmy jeszcze młodzi i rozrywkowi).

społeczne – oglądane wzory w domu i grupie rówieśniczej. W wieku dojrzałym ma tu znaczenie grupa np. sąsiedzka czy w pracy zawodowej, która przywiązuje dużą rolę do spożywania alkoholu. Również posiadania uzależnionego od alkoholu partnera życiowego może skończyć się własnym uzależnieniem. Chęć towarzyszenia lub zatrzymania w domu często kończy się wspólnym spożywaniem alkoholu, a jeśli stan taki trwa długo – również własnym wpadnięciem w szpony nałogu.

biologiczne – np. odziedziczony sposób trawienia alkoholu itp.

 

    Specyficzna sytuacja osób uzależnionych w późnej dorosłości. Każdy człowiek może się uzależnić jeśli będzie wystarczająco często i intensywnie sięgał po alkohol. Musi zajść tu splot okoliczności – wpływ czynników psychologicznych, społecznych i biologicznych (w różnych konfiguracjach). Sytuacje, które mogą spowodować regularne sięganie po alkohol w późnej dorosłości to np. utrata pracy i długotrwałe bezrobocie (wpływ będzie miało to poczucie pustki, nieprzydatności, stres, brak perspektyw). Alkohol może wydawać się odskocznią od problemów. Inna sytuacja, która może wpłynąć na intensywniejsze niż dotychczas używania alkoholu to przejście na emeryturę (poczucie bycia niepotrzebnym, albo nuda spowodowana zbyt dużą ilością czasu wolnego przy jednoczesnym rozluźnieniu się kontaktów z dziećmi), utrata partnera (rozwód dość często wiążę się z kryzysem wieku średniego, podobnie śmierć partnera zdarza się często w wieku dojrzałym. W takiej sytuacji może pojawić się poczucie niższości, krzywdy, osamotnienia i pojawia się niebezpieczeństwo ucieczki w alkohol czy inne środki psychoaktywne.

Zagrożenie długotrwałym nadużywaniem alkoholu, które może prowadzić po jakimś czasie do uzależnienia, rośnie jeśli: człowiek nie miał pasji, która by go pochłaniała, nie ma bliskiej rodziny lub jest ona daleko (w dzisiejszych czasach któż nie ma rodziny czy znajomych za granicami Polski), a także przez całe życie miał trudności w nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji ze znajomymi i przyjaciółmi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s