Zamkowa 1 – list do Burmistrza Cieszyna

Szanowny Panie Burmistrzu!

Przyłączam się do próśb jakie płyną do Pana z różnych środowisk Cieszyna, aby nie podejmował Pan decyzji o wyburzeniu budynku przy ul. Zamkowej 1. List mój opublikuję na blogu, jestem bowiem cieszyńską blogerką od lat obserwującą i opisującą nasze miasto.

Budynek, o którym mowa jest wynajmowany 9 podmiotom, które nie tylko płacą za wynajem lokali, ale także dają wymierne korzyści miastu oferując solidną porcję kultury, opiekę nad dziećmi, prezentując działanie ekonomii społecznej w praktyce, oferując mieszkańcom najrozmaitsze usługi, promując i zachęcając do działalności społecznej itp.

Jedną z organizacji, która wynajmuje lokal w tym budynku jest „Krytyka Polityczna”. Jest to marka znana w całej Europie. Wydaje mi się, że nie stać nas na pozbycie się lub przygaszenie kolejnej znanej marki. Cieszyn tego dłużej nie wytrzyma. Większość najbardziej rozpoznawalnych imprez, organizacji (a nawet niektóre znane i rozpoznawalne osoby) odeszła z naszego miasta. Każdego dnia można usłyszeć: „Cieszyn umiera”, „W Cieszynie już nic się nie dzieje” od mieszkańców, którzy boleją nad upadkiem swojego miasta. Nie mnie oceniać czy tak jest, fakt, że zbyt mało jest ofert dla ludzi młodych, o gustach innych niż skupionych na folklorze, sztuce klasycznej czy religijnej. Pamiętajmy, że w każdym miejscu żyją ludzie o różnych potrzebach, ekspresji i gustach. Organizacje z Zamkowej 1 zaspokajały potrzeby kulturalne wielu osób. 

Ważnym argumentem za tym aby budynek został w swoim miejscu jest to, że nic w polityce nie jest pewne i dane na zawsze. Przekonaliśmy się o tym w Polsce w ostatnich miesiącach. Nie mam pełnej gwarancji, że pozostaniemy w Unii Europejskiej. A nawet będąc w UE nadal nie mamy pewności czy z powodu polityki imigracyjnej czy jakichś innych zawirowań nie zostaną ponownie powołane do życia granice wewnętrzne Unii Europejskiej (czasowo lub na stałe). Gdzie wtedy umieścimy Urząd Celny czy WOP?

Zburzenie budynku nie będzie kosztowało mało. To z pewnością solidna pozycja w budżecie miasta. Skoro i tak mamy cięcia we wszystkich dziedzinach funkcjonowania miasta (w tym na promocję Cieszyna) to czy warto wydawać olbrzymią sumę na wyburzenie funkcjonalnego budynku? I to takiego, w którym mieszczą się podmioty promujące miasto w okolicy i w świecie?

Na koniec: planowana ścieżka rowerowa i tak nie będzie w całym swym biegu sąsiadować bezpośrednio z Olzą. Po drugiej stronie ul. Zamkowej stoją bowiem również budynki: kamienica wraz z przylegającymi budynkami byłej Baltony. Czy nie lepiej zatem wyremontować budynek po byłym przejściu granicznym, uczynić go atrakcyjnym wizualnie? „Krytyka Polityczna” zaproponowała 3 warianty remontu budynku przy ul. Zamkowej 1. Któryś (być może po modyfikacji) będzie korzystny dla wszystkich. A może są jeszcze inne rozwiązania bez konieczności niszczenia tego miejsca.

Życząc podjęcia najlepszej dla Cieszyna i Cieszyniaków decyzji, łączę wyrazy szacunku:

Missjonash (www.missjonash.blox.pl)

***

Z ostatniej chwili: decyzji o wyburzeniu na razie nie będzie. Będzie albo decyzja Rady Miasta co do dalszych losów Zamkowej 1 albo konsultacje społeczne i głosowanie mieszkańców!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s