Paskudny grzech zaniechania

Ludzi dobrej woli jest więcej?

Ja tracę tę wiarę. Nie, nie chodzi o to, że wszyscy to sadyści i hejterzy. Sadystów jest minimalny odsetek. Frustratów może trochę większy, ale to także nie większość. Na nieszczęście jest olbrzymi odsetek ludzi obojętnych lub zbyt lękliwych aby zareagować widząc zło. Nie chcemy widzieć, słyszeć i o niczym wiedzieć. Bo stracimy kumpli, pracę albo repa (fejma) czy inny prestiż i dobre notowania.

Nie trzeba daleko szukać. Wczoraj można było przeczytać historię psa Akiego, którego w wymyślny sposób torturował „właściciel”. Zostawił go w rowie z jego miską i kocykiem i kazał pilnować (krzaka? rowu? miski?). Co kilka dni przyjeżdżał dając malutka porcję jedzenia i znowu kazał czekać. Pies nie chciał podejść, był wyczerpany, odwodniony, poraniony przez owady, cały w kleszczach, ale przecież czekał na ukochanego pana. Jego fizyczne życie zostało uratowane, ale czy kiedykolwiek zaufa ludziom? To takim skur…syństwie? No i właśnie, okoliczni mieszkańcy widzieli co się dzieje, ale zabrakło siły, motywacji, odwagi? żeby zareagować wcześniej.

Dziś za to mamy relację z obozu koncentracyjnego w szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Pani doktor sadystka znęcała się nad najbardziej potrzebującymi delikatności i opieki bezbronnymi młodymi pacjentami, a reszta personelu albo ochoczo pomagała w torturach (bonus w postaci innych czynności seksualnych na nieletnich), albo starała się nie widzieć żeby nie stracić pracy. Za to koledzy biegli sądowi pomagali unikać kontaktu z wymiarem sprawiedliwości wydając zaświadczenia lekarskie lub zwolnienia. A prokuratura nie potrafiła zebrać porządnie dowodów od 5 lat i każda z czternastu spraw o krzywdzenia została umarzana. Super.

Hejterzy z karalucha czy innych tym podobnych zgromadzeń mają się doskonale czemu dali wyraz atakując zbiorowo Filipa Chajzera po śmierci jego synka. No to była jazda bez trzymanki. Ależ można się było wyżyć. Tylko, że teraz nie patrzę na te wszystkie wyrzygane nienawistne słowa jako na skandaliczne okrucieństwo niemądrych nastolatków. To jest skandaliczne i sadystyczne okrucieństwo celowe i planowe. Pewien nastolatek powiedział mi, że do „dark netu” nie wchodzi się bezkarnie, bo policja czatuje, ale jakoś nie słyszałam o zatrzymaniu choćby jednej osoby za mowę nienawiści czy podżeganie do samobójstwa. 

Jeśli ludzi dobrej woli jest więcej to wystarczy, że nie będą obojętni na zło. Nie trzeba heroicznych czynów, wystarczy reakcja (czasem nawet anonimowa). Przecież jeśli będziemy się wszyscy bali i udawali, że nic się nie dzieje to ta garstka nas wykończy.

Na koniec autoterapia: wczoraj miałam ochotę zrobić coś bardzo złego tej lekarce i temu „właścicielowi” Akiego. Nienawiści prawie nie odczuwam, ale wczoraj i dziś poczułam siłę tej emocji. I przez chwilę zastanawiałam się czy na pewne osoby nie podziała jedynie „oko za oko”. Już mi przeszło, ale nie będę obojętna. Choćby wszyscy na świecie uważali, że jestem wścibska i histeryzuję. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s