Wnioski

Muszę przyznać, że mi się nie chce. Właściwie to nic mi się nie chce. Częściowo ma na to wpływ pogoda, bo pada i pada od wielu dni, a nawet jak nie pada to jest pochmurno. Godziny ze słońcem były przed tygodniem ale i te dało się policzyć na palcach jednej ręki. Życie wydaje się bardzo ciężkie i skomplikowane. Na pocieszenie i dla zachęty dla innych: schudłam już 11 kg i prawie mogę chodzić bez bólu. Jeszcze trochę i będę śmigać.

Przyszedł jednak czas na wnioski z politycznej lekcji ostatnich tygodni. Może Was zaskoczę, ale doszłam do wniosku, że Pan Andrzej Duda jest moim prezydentem. Co prawda na niego nie głosowałam w żadnej turze, ale uznaję głos większości. Tak to już jest. I nie utożsamiam się ze stwierdzeniem, że tylko przypadkowo więcej niż połowa tumanów zadecydowała. No i skoro od 5 lat staram się nawoływać do dialogu i zgody to nie przyłożę ręki do zabetonowania tego podziału na dwie Polski. Postaram się obserwować poczynania nowego prezydenta bez uprzedzenia. 

Nie oznacza to, że się cieszę. Nie chcę powrotu IV RP. Jednak straszenie nią nie wystarczyło do przekonania Polaków aby oddać głos na Bronisława Komorowskiego. Najmłodsi wyborcy nie pamiętają już tych wszystkich akcji CBA i innych takich, a troszkę starsi mają to w nosie. A zresztą… PO zawaliła na własne życzenie wierząc, że strach przed PiS wystarczy. Nie wystarczył. Nawet najgorszy lęk traci siłę rażenia. Zabrakło kandydata na portalach społecznościowych, w sieci… Młodzi już teraz nawet nie mają telewizorów. Zabrakło zwykłego kontaktu z ludźmi. Zabrakło prawdy i konkretów. Pycha gubi. Jeszcze kilka dni temu mogłam przeczytać, że prezydent Komorowski musi wygrać, że nie ma żadnych obaw, że po prostu nie może przegrać z tym Dudą. Jak widać może…

A teraz jeszcze dwa kontrastowe obrazki z mojego podwórka. Oto nasz rodzimy senator odchodzi z Platformy, bo już mu nie po drodze, bo zawsze był chrześcijański i konserwatywny i nie może się światopoglądowo znaleźć w tej partii. Hmmm. I to w dniu kiedy to 45 posłów PO odrzuciło nawet możliwość porozmawiania o związkach partnerskich, a kolejnych kilkudziesięciu wstrzymało się od głosu… Nic z tego jako żywo nie rozumiem. Czyżby senator po prostu porzucał konającego? Nieładnie. 

***

Do końca nie rozumiem dlaczego ludziom zależy na kierowaniu życiem innych. W imię ideologii takiej czy innej. Dlaczego partnerzy homoseksualni nie mogą dziedziczyć po sobie, pytać się o stan zdrowia partnera w szpitalu, załatwiać formalności różnej maści? To zgorszenie i zgroza? Dajmy im żyć jak chcą… I w kontekście niedawnej Eurowizji: ja nie miałam szczególnej trudności wytłumaczyć Zajączkowi dlaczego ta pani ma brodę. Taką trudność miał pan Chajzer młodszy, który wyśmiewał Conchitę, z którą uprzednio radośnie pozował do zdjęć. Dlaczego nie potrafimy przejść zwyczajnie obok inności (tym bardziej jeśli jest to zwykła prowokacja np. artystyczna). Czy wszystko musi być czarno białe? Pal licho drag queen… Ale nawet Monika Kuszyńska oberwała, że paraolimpiady to są w sporcie, a nie w śpiewaniu. Powinna siedzieć w domu i nie wychodzić, bo jest inna, bo chce wyżebrać litość, bo to żenujące… Coraz mniej w nas empatii? Mam nadzieję, że setki tysięcy wyborców Janusz Korwin Mikkego nie podziela jego zdania o niepełnosprawnych dzieciach i dorosłych. A może właśnie podziela? Może nadchodzić czas zabijania chorych niemowląt, zamykania inności w gettach. A wracając do wątku bardziej politycznego. Od teraz będę głosować tylko na ludzi, którzy są przyzwoici, tolerancyjni i potrafią patrzeć ponad interesem własnej wąskiej grupy. Na takich, którzy nie ustawiają innym życia, mimo iż to jak żyją ci inni nijak nie wpływa na ich własne istnienie. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s