Wiele wątków trawy

Ostatnio nie chce mi się pisać. Jakaś chandra przedwiosenna czy coś takiego? No i nawał obowiązków. Muszę podziękować Nocriemu za wyciągnięcie mnie z marazmu. Jego notka: „http://nocri.blox.pl/2015/03/Zmiekczanie-marihuany.html dała mi kopa do napisania tego co już miałam dawno zaplanowane.

Od kilku dni (albo nawet dłużej) nosiłam się z zamiarem napisania notki o prawie narkotykowym w Czechach. Władze Czeskiego Cieszyna postanowiły zareagować w końcu na niekończące się pielgrzymki młodych Polaków biegających przez Most Przyjaźni tylko po trawę, papierki z LSD oraz dopalacze. Wydały w związku z tym ulotkę zaadresowaną do polskiego odbiorcy:

Marihuana_czeski_cieszyn

Ja już wcześniej musiałam zgłębić czeskie prawo i ustaliłam co następuje: posiadanie niewielkich ilości narkotyków w Republice Czeskiej jest wykroczeniem i za ich posiadania jest się karanym przepisami z kodeksu wykroczeń. Kary nie są takie małe jak mi się wcześniej zdawało i mogą sięgać nawet 15 tysięcy koron (a to jest 2275 zł). Małe ilości to:

Substancje typu (nazwy) z reguły ustanowione / substancja czynna

Ilość narkotyków większych niż małe

Najmniejsza ilość substancji czynnej

Metamfetamina / metamfetamina

2 g

0,6 g zasady, 0,72 g hydrochloriod

Heroina / dwuacetylomorfina

1,5 g

0,2 g zasady, chlorowodorek 0,22 g

Kokaina / benzoylekgoninmetylester

1 gram

0.54 podstawa, chlorowodorek 0,6 g

Subutex, Suboxone / buprenorfiny

0,52 podstawy 0,56 g chlorowodorku

Metadon

0,5 g zasady, chlorowodorek 0,56 g

Ecstasy / MDMA, MDA, MDEA

4 tabletki / kapsułki lub 0,4 g proszku / krystaliczna substancja

0,34 g zasady, 0,4 g chlorowodorku

LSD (LSD 25, lysergid)

5 tabletek, papiery, kryształy, kapsułki impregnowane LSD

0.000134 g zasady, 0.000250 g (winian)

Marihuana (THC)

15 g suchej masy

1,5 g of delta-9-THC

Haszysz (THC)

5 g

1 g of delta-9-THC

Pieczarki i inne grzyby psylocybiny zawierające psylocybina i psylocynę lub

40 owocniki grzybów

0,05 g zasady (psylocyny) lub odpowiadające im ilości psylocybiny

Powyżej tych ilości posiadacz odpowiada za przestępstwo karane surowiej niż w Polsce na podstawie Kodeksu karnego.

Posiadania narkotykach w Republice Czeskiej NIE JEST legalne!!!

A teraz drugi wątek. Od kilku dni możemy spotkać się w parsie i nie tylko z informacją o zastosowaniu leczenia dzieci z lekoodporną padaczką substancjami wyabstrahowanymi z marihuany. Nocri w swojej notce obawia się, że jest to kolejny krok zmiękczania marihuany.

Osobiście tak nie uważam. Dostrzegam też możliwość podyskutowania z młodymi ludźmi o marihuanie wykorzystując właśnie tę nowinę jako pretekst. Nauczyłam się, że trzeba otwarcie mówić i pytać. Nastolatki bardzo łatwo podchwytują wszelkie argumenty, które mogłyby uprawomocnić ich palenie. Ale iluż z nich ma padaczkę z 300 atakami dziennie? Pewnie nikt więc łatwo ten argument wykorzystać odmiennie niż chciałyby tego palące nastolatki. Warto rozmawiać o trawie ale posługując się rzetelną wiedzą i nie bać się mówić również o przyjemnych skutkach palenia. Palacze świetnie wiedzą, że są przyjemne skutki, jeśli pomijamy ten wątek to od razu spalamy się w ich oczach – oznacza to, że nic nie wiemy. Liczą się fakty!

I tu trzeci wątek, który chcę tu poruszyć i który może pomóc w rzetelnej dyskusji: wczoraj usłyszałam od trzeciej osoby w tym tygodniu, że marihuana bardzo silnie uzależnia. Nie powiedział mi tego terapeuta, psychiatra ani nauczyciel tylko moi pacjenci. Lat 17, lat 22 i lat 35. Każdy niezależnie, każdy nie pali kilka tygodni, każdy nie umiał przestać palić. Wszyscy trzej stwierdzili, że potrzebowali siły z zewnątrz aby przestać, że utracili kontrolę, że przez 2 pierwsze tygodnie odczuwali niesamowity głód… Ba jeden z nich powiedział nawet, że tak samo dzieje się z nieprzebraną liczbą jego znajomych, że teraz mu w pewnym sensie zazdroszczą, ale nie potrafią przestać.

Marihuana uzależnia! Podobnie jak tytoń i alkohol. Każdy kto intensywne pali ma określony procent ryzyka, że się uzależni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s