Porządki

Najczęściej mam lekko lub całkiem odmienne zdanie niż profesor Magdalena Środa. Dziś muszę się z nią zgodzić. Przyłączam się do apelu i zachęty dla osób, które doświadczyły molestowania seksualnego ze strony szefa: pora zacząć mówić. Pora połączyć siły i zmierzyć się z problemem. W grupie siła. O ile pojedynczej kobiecie, która została potraktowana jak obiekt seksualny (zamiast jak pracownik) jest trudno zdecydować się na nierówną walkę w sądzie, a wcześniej na zeznania, o tyle grupie kobiet będzie łatwiej. A może wesprą je także przyzwoici mężczyźni. Bo tego rodzaju zachowanie to nie są z reguły jednostkowe przypadki. Skoro jak wieść niesie wszyscy o tym wiedzą to niech wszyscy zaczną mówić. I nie jest prawdą, że nie da się doprowadzić do ukarania sprawcy, że tylko jego słowo przeciwko jej, że nie ma dowodów ani świadków. W takich sytuacjach są świadkowie. Tylko czy zechcą mówić o tym co najpilniej strzeżone? Jeśli więc doszło do przemocy seksualnej wobec pracownicy (pracownic) i mobbingu w ogóle można to udowodnić. Na sali sądowej a nie w pokątnych publikacjach. Przypomniał mi się film „Filadelfia” z boskim Tomem Hanks’em (z roku 1993). Tam też była potężna zmowa milczenia. Uprzedzenia? Jakie uprzedzenia u nas się nie dyskryminuje homoseksualistów. Ba, przecież nikt nie wiedział o homoseksualizmie Andrew Becketta. Ani o jego chorobie. Ani o niczym… A jednak okazuje się, że świadków było całkiem sporo. I jeśli doszło do przemocy seksualnej wobec kobiety (kobiet) w stacji telewizyjnej to trzeba o tym głośno mówić. Trzeba zrobić porządki.

Zresztą nie tylko o przemoc seksualną chodzi. Nie można godzić się na mobbing, nieludzkie traktowanie i rujnowanie sobie psychiki. To wcale nie są zabawne rzeczy. Ludzie godzą się na poniżające traktowanie z wielu przyczyn. Boją się utraty pracy, zrujnowanej kariery (i często idącej za tym ruiny finansowej, bo są np. duże kredyty do spłacenia), boją się, że partner (partnerka) nie uwierzy lub będzie miała za złe. Przypomnijcie sobie film „W sieci” z Michaelem Douglasem i Demi Moor (film z roku 1994). Również mężczyzna może być molestowany seksualnie. O mobbingu już nie wspomnę. Tak, to bardzo trudne powiedzieć głośno o tym co mi się przydarzyło. Zwłaszcza przy molestowaniu seksualnym. To taka delikatna sfera. Przy niechcianych zalotach lub dotyku, przy potraktowaniu człowieka jak przedmiot seksualny można czuć się zbrukaną, czuć wstręt do sprawcy (lub/ i siebie), czuć się winną (bo może sprowokowałam). Myślę (a badania różnego rodzaju idą mi z pomocą), że bardzo duża liczba kobiet doświadczała niechcianych zachowań seksualnych w ogóle (wulgarnych zaczepek, niestosownego dotyku, nacechowanych seksualnością żartów itp.) a znaczna część doświadcza tego w pracy. Będąc studentką pracowałam w wakacje w OHP. Kilka lat. Obserwowałam tego rodzaju zachowania na co dzień. Teksty „tę to bym zerżną na workach z mąką” albo klepanie po pośladkach były raczej normą niż wyjątkiem. Jedna kobiety umiały się wywinąć czy obronić, inne tego nie potrafiły. Przyjemne to nie było. Jedna z kobiet reagując i głośno się sprzeciwiając mogłaby się narazić na opinię trudnej i w rezultacie przy najbliższym zwolnieniu pożegnać się z pracą. Gdyby zaprotestowały wszystkie coś by drgnęło.

Chciałabym aby wszyscy zrozumieli, że takie zaczepki to nie żarty. To nie są niewinne igraszki. Zwłaszcza jeśli zaczepia ktoś od kogo zależy nasza praca. To jest przestępstwo. To próba wymuszenia i szantażu. To jest obrzydliwe wykorzystanie władzy. Nie można przymykać oczu w imię solidarności zawodowej (czy jakiejkolwiek innej). Tak jak powiedziała profesor Środa: solidarni to powinniśmy być z ofiarą. Ale najpierw musimy wiedzieć kto jest ofiarą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s