Książki

Od początku roku biorę udział w wydarzeniu „Przeczytam 52 książki w 2015 roku”. I nie jestem sama 🙂 Obecnie bierze w nim udział na Facebooku 93 tysiące osób 🙂 Na przekór tezie, że w Polsce się nie czyta. Na chwilę obecną czytam moją dziewiątą książkę 🙂 To takie przekleństwo – czytam za szybko. Zawsze cierpiałam z tego powodu gdy czytałam coś fascynującego. Z drugiej strony idealna umiejętność dla kogoś kto ma mało czasu. Kiedy czytałam pozycję numer 8 odkryłam parę rzeczy i postanowiłam napisać notkę aby pobudzić refleksje (i czytelnictwo). Otóż jako ósmą książkę czytałam „Zielonego jeźdźca” Kristen Britain. I strasznie się zirytowałam, gdy odkryłam, że ta niesamowita pozycja nie jest całością tylko powstały jeszcze trzy kolejne części. Ale nie sprowadzono ich do Polski, nie przetłumaczono i nie wydano 😦 Zupełnie nie wiem dlaczego – przy tak entuzjastycznych recenzjach w sieci. Sama też się zakochałam w tej opowieści. Obawiam się jednak, że wydawcy nie byli pewni sukcesu. Zresztą sama nie wiem co decyduje o wyborze książek do wydania.

Półtora roku temu mój znajomy przesłał mi do przeczytania swoją książkę. Doskonała narracja, plastyczne opisy, niebanalny pomysł, subtelne poczucie humoru, przesłanie filozoficzne, sensacja, seks i drugie dno. Doskonała rzecz! (Niedawno czytałam ten komputeropis po raz kolejny). Do tej pory jednak nie wydał jej ani (chyba) nie dopisał dalszego ciągu. Szkoda jest dla mnie niepowetowana. Chciałabym aby każdy miał okazję sam zapoznać się z tą pozycją. Możliwe, że rozwiązaniem byłoby przetłumaczenie tej powieści i przesłanie jej do anglojęzycznych wydawców.

Czytanie jest koniecznością aby rozwinąć wyobraźnię. Gotowe pomysły reżyserów i olbrzymie skróty (według mnie) powodują spustoszenia w ekranizacjach. Czytanie zwiększa zasób słów, pomaga w przyswajaniu ortografii, daje relaks i ćwiczy wspomnianą wyobraźnię. Ale coraz mniej osób ma ochotę na tę czynność. Nastolatki, z którymi mam do czynienia twierdzą w zdecydowanej większości, że nie czytają (nawet lektur szkolnych) bo nie lubią. Szkoda ich czasu. Na szczęście zetknęłam się także z grupką wyjątków od tej reguły 🙂 Co najmniej jeden wyjątek chyba teraz to czyta :)) Ja sobie nie wyobrażam życia bez czytania. A czym książki są dla Was?

No i tradycyjnie na koniec kilka fotek zimowego Cieszyna. Mam szczerą nadzieję zwabić Czytelników do nas aby mogli podziwiać takie widoki osobiście :). W tym jednak miejscu należy wspomnieć, że Wzgórze Zamkowe nie jest wystarczająco oświetlone. A szkoda.

084a31115

112a31115

124a310115

136a31115

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s