Ciekawe rozwiązanie

W Cieszynie po wyborach samorządowych stało się wiele rzeczy jasnych, czekaliśmy tylko z zapartym tchem na decyzję nowego burmistrza Pana Ryszarda Macury kto zostanie wiceburmistrzem. Wiadomo było niemal od dnia wyborów, że wiceburmistrz będzie jeden (wcześniej były dwa stanowiska wiceburmistrza) z przyczyn oszczędnościowych. Od listopada do zeszłego tygodnia zapadła cisza. Pojawiały się spekulacje, że na stanowisku zostanie dotychczasowy wiceburmistrz Jan Matuszek, że zostanie nim Mariusz Andrukiewicz, z którego Komitetu Wyborczego do Rady Miasta wybranych zostało 11 radnych (co stanowi większość w Radzie). Było nawet takie społeczne oczekiwanie aby uszanować w ten sposób wybór mieszkańców, którzy głosowali na członków komitetu firmowanego konkretnym nazwiskiem.

Nowy burmistrz potrzebował czasu do namysłu i dopiero w zeszłym tygodniu zdecydował, że wiceburmistrzem zostanie osoba zupełnie spoza miasta (nie stela). Został nim Pan Bogdan Ścibut, pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego, mieszkający w Bystrej koło Bielska Białej. Jako student rozpracowywany przez SB, wyrzucony z Wydziału Historii UŁ w 1985 roku za m. in za kolportaż ulotek i działanie w KPN, organizacjach katolickich oraz w NZS. Ukończył psychologię (źródło profil na Facebook) oraz Zarządzanie zasobami ludzkimi na UJ. Był członkiem zarządu Ruchu SA aż do jego likwidacji, był Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, był trenerem i konsultantem biznesowym.

Celem jego powołania jest (jak się mówi w kuluarach) rozbicie układu, ładniej mówiąc spojrzenie na sprawy Cieszyna z zewnątrz. Nowy wiceburmistrz jest związany wspólnymi pasjami (historycznymi) z burmistrzem i członkami jego komitetu wyborczego. 

Na razie pojawiają się głosy zadowolenia i entuzjazmu zwolenników nowej władzy (chyba w większości) ale i głosy krytyczne ludzi obawiających się nadmiernego związku władzy z Kościołem Katolickim (trzeba wspomnieć, że nasz nowy burmistrz jest szafarzem w jednej z parafii) czy prawą stroną sceny politycznej. Wysłuchałam również głosów krytycznych względem nowego wiceburmistrza jako jednego z likwidatorów Ruchu S.A.

Dla mnie ten wybór i całe nowe rozdanie jest jedną wielką niewiadomą. Czas pokaże w którym kierunku pójdzie miasto, czy był jakiś układ do rozbijania.

***

Ponieważ usłyszałam, że daję za mało zdjęć to podzielę się dwoma ujęciami Rotundy Św. Mikołaja znanej wszystkim z banknotu 20 zł. Starałam się jak mogłam aby ujęcia były identyczne ale chyba się do końca nie udało.

084ab1310

***

No i na koniec informacja techniczna: zostawiam oba sposoby komentowania bo każdy odwiedzający mnie czytelnik i potencjalny komentator jest dla mnie zbyt cenny aby go zrazić.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s