Psychopaci???

Zabierałam się za tę notkę od kilku dni. Bo kilka dni temu zdarzyło się w Polsce coś koszmarnego, co według mnie wymaga komentarza. Oto para nastolatków z premedytacją szlachtuje rodziców chłopaka, a potem wybierają się na spotkanie z fanami „poetki” – mordercy. Nie mogę uwierzyć (wiem, jestem bardzo naiwna), że nastolatek jest wstanie zabić ulubionego psa, patrzeć na mordowanie swojego taty a na koniec poderżnąć mamie gardło nie będąc w zaawansowanym nałogu lub z zaburzeniami psychicznymi. Ona ma zaburzenie osobowości typu antyspołecznego (tak mi się wydaje opierając się na doniesieniach prasowych – możliwe, że błędnie) czyli po staremu jest psychopatką. Zweryfikują to wkrótce biegli. Ale tytułowe pytanie nie odnosi się do tej pary bezwzględnych morderców.

Wiedząc, że napiszę tę notkę i podejrzewając, że trafnie przewiduję przyszłość sprawdziłam profil morderczyni na znanym portalu społecznościowym kilkadziesiąt godzin temu i przed chwilą. Potwierdziłam tym samym trafność przewidywania. Przez ponad dobę profil tej … polubiło ponad 1300 osób. O co chodzi? Nadal potrzebujemy stać pod pręgierzem i gilotyną patrząc na makabryczny spektakl? O może tym tysiącom ludzi (bo zakładam, że będą następni) powinna przyjrzeć się uważnie policja? Na razie tylko podziwiają swoją idolkę, ale może zaczną też naśladować? Pouczające też są komentarze, że należy oddzielić dobrą (?) poezję do czynów autora.. Hmm… ja nie potrafię. Widzę raczej przed oczami przerażoną twarz taty i mamy (choć nie wiem jak wyglądali). Jestem mieszczańska do szpiku kości. Nawet jeśli literatura tej … jest najwyższego lotu to i tak bym nie umiała tego docenić. Tak jak nie umiem patrzeć spokojnie na obrazy Hitlera… Choć niektóre podobałyby mi się gdyby nie obraz likwidacji Getta Warszawskiego czy dzieci w obozach koncentracyjnych jakie mam pod powiekami patrząc na te akwarele. Jestem ograniczonym człowiekiem.

Okazuje się też, że jednak jestem mściwa. Nie chciałabym aby okrutny morderca został celebrytą i zarabiał miliony na publikacjach swojej poezji oraz wywiadów i wspomnień. Uważam, że dobrą karą byłby niebyt, brak dalszej ekscytacji tą parą, pełne zapomnienie. Nie wolno dać im szansy aby plan na zdobycie sławy i bogactwa się zrealizował. Nie wolno dać w sobie rozpalić płomienia nienawiści i okrucieństwa, co niestety się dzieje patrząc na inne komentarze życzące im obojgu tortur, gwałtów itp. Nie o to chodzi. Zobaczyliśmy coś bardzo mrocznego, brudnego, złego rodem z horrorów. Jeśli to coś rozlezie między nas to ona (i zło) zatriumfują.

Podczas pisania tej notki 22 następne osoby polubiły profil tej… Dla mnie najzupełniej niepojęta sprawa…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s