Kochasz dzieci?

Wczoraj na jednym z portali społecznościowych zobaczyłam znowu plakat pod tytułem: „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!” Temat zanieczyszczenia powietrza w mojej okolicy jest jak najbardziej na czasie. Na Śląsku (a przynajmniej w okolicach miejsc pomiarowych, które sprawdzałam na stronie  prezentującej informacje o jakości powietrza w województwie śląskim odkryłam, że w wielu okolicach od początku miesiąca występuje przekroczenie stężenia pyłów zawieszonych. W Cieszynie wczoraj stężenie to było przekroczone o 40%, ale już w Mikołajki o ponad 300%.

Zaczęłam się problemem interesować po przeczytaniu artykułu poleconego przez znajomego, ale stwierdziłam wkrótce, że dotyczy mnie to osobiście. Mianowicie starszy Zajączek kaszle tak straszliwie, że mam wrażenie, że go rozerwie na strzępy. Pani doktor nie stwierdziła zakażenia, nic w osłuchu, żadnych zmian w gardle (innych niż zwykłe). Zostają: alergia i te pyły. Doszło do mnie także, że i ja kaszlę jak wściekła prawie cały czas od dwóch tygodni (nie ma ku temu powodów chorobowych). Jak się tak przyjrzeć raportom miesięcznym (jak zamieszczony powyżej) to od tego czasu wzrosło stężenie pyłów w powietrzu.

Niestety od lat wraca problem palenia śmieci w piecach centralnego ogrzewania. Ludzi palą wszystkie odpady mając nadzieję na uzyskanie taniego opału. Do pieców trafiają szmaty, resztki różnego rodzaju w tym plastikowe opakowania. Przy takiej pogodzie jaka panuje u nas od dłuższego czasu: utrzymujące się mgły i brak wiatru wszystkie te pyły trzymają się jak przymurowane. Jak tylko temperatura spada poniżej zera normy stężenia są od razu przekroczone (nieraz bardzo wysoko) co widać na wykresach miesięcznych.

Zastanawiam się czy jest jakieś skuteczne rozwiązanie tego problemu? Ludzie bronią się, że są biedni i nie stać ich na dobrej jakości opał. Niektórzy mają to po prostu gdzieś. Pytanie czy stać nas wszystkich na schorzenia dróg oddechowych i nowotwory. Co o tym sądzicie? Co może skutecznie zachęcić ludzi do zachowań ekologicznych w tym zakresie? To temat zahaczający o ekologię, etykę, odpowiedzialność za środowisko lokalne, problemy socjalne itp. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s