Cudze chwalicie

Od jakiegoś czasu moją uwagę przykuło znane do dawna zjawisko, które można podsumować stwierdzeniem: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

I od razu mała dygresja. Nie jestem tak naiwna, jak uważają niektórzy nowo napływający Czytelnicy. Jeśli piszę o jakimś negatywnym zjawisku, które jest powszechnie znane to nie dlatego, że właśnie je odkryłam, tylko aby pobudzić siebie i innych do refleksji i dyskusji. Wiem, że czasem te notki przynoszą wymierny efekt w postaci zwalczenia jakiegoś stereotypu, nabrania odwagi do działania itp. O to właśnie mi chodzi, sukcesem jest zmotywowanie kogoś do rozważenia zmiany. Skoro udało się na tym blogu doprowadzić do kulturalnej i sensownej wymiany zdań to to jest sukces. Mimo iż naiwnym jest wierzyć w możliwość spokojnej dyskusji osób o skrajnych opiniach to tu się to udało. Koniec dygresji.

Zastanawiam się dlaczego tak jest, że wiele środowisk nie potrafi wykorzystać potencjału w nich tkwiącego. Nie potrafi, nie z braku kompetencji tylko z powodu zawiści.  Może zresztą ja to źle oceniam. Namawiam do dyskusji.

W Cieszynie mamy troje olimpijczyków uprawiających snowboard: dwukrotną brązową medalistkę Paulinę Ligocką i jej dwóch kuzynów: Michała i Mateusza Ligockich. Michał Ligocki 11 listopada został mistrzem świata na polu w Durbanie, biorąc udział w światowym finale cyklu World Golfers Championship w RPA. Kuzynostwo Ligoccy mieszkają w Cieszynie. Ich potencjał jako ambasadorów miasta w Polsce i na świecie jest zupełnie nie wykorzystany. Krótka notka o tym zwycięstwie na stronie http://www.cieszyn.pl pojawiła się dopiero 19 listopada. Nie zauważyłam szczególnego szaleństwa w prasie i na portalach internetowych (lokalnych). Wisła jest dumna z Adama Małysza, Kasina Wielka – z Justyny Kowalczyk, a Cieszyn?

Mamy w Cieszynie Janusza Rokickiego, dwukrotnego wicemistrza paraolimpijskiego, kulomiota, który również ma na swym koncie mistrzostwo Europy. Do czasu wyborów nie zauważyłam aby jego osoba i nazwisko było szczególnie wykorzystane do promocji naszego pięknego miasta. Bardzo szkoda!

Mamy w Cieszynie także Marię Juroszek, która jest wicemistrzynią świata osób niepełnosprawnych w armwrestlingu. Pani Maria musiała uzbierać środki na udział w zawodach na własną rękę, prosząc o wsparcie i sponsoring znajomych. Udało jej się pojechać na zawody jednak została z ogromnymi (jak dla niej) długami. W ostatnim czasie jednak Stowarzyszenie SCI z Cieszyna wsparło naszą sportsmenkę. Publikacja relacji o tym zbiegła się z ostatnim dniem kampanii wyborczej, ale i tak się cieszę. Pani Marii życzę dalszych sukcesów. A Cieszynowi wykorzystanie kolejnego mocnego nazwiska do promocji miasta. Liczę na to.

Aby nie zamykać się w kręgu sportu dodam jeszcze jedno nazwisko, które według mnie nie zostało wykorzystane aby przybliżyć Cieszyn np. młodym ludziom. Marcin Wieczorek był jeszcze nie tak dawno wokalistą zespołu folkmetalowego: Radogost (pisałam o zespole na blogu). Obecnie zaczął nowy projekt pod nazwą River of Time, jak rozumiem trwa właśnie przygotowywanie pierwszego albumu. Uczciwie powiem, że nie zauważyłam szczególnego szaleństwa wokół Radgosta (i Marcina), a przecież zespół nie jest anonimowy, ma rzeszę fanów, z powodzeniem mógł być marką eksportową w Polsce i Europie. Teraz to samo dotyczy River of Time, mamy swój zespół, którym można się pochwalić. Czy wykorzystamy to?

W Cieszynie istnieją także organizacje pozarządowe, które były prekursorami ekonomii społecznej w Polsce. Do tej pory do Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” przyjeżdżają niezliczone grupy osób, z całej Polski (i czasem z innych krajów ), aby zapoznać się ze sposobem funkcjonowania i poznać metody działania tego miejsca. Główny inicjator i twórca tego miejsca za swoją działalność otrzymał m. in nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Działalność społeczna” za umiejętność łączenia działalności społecznie użytecznej z komercyjną. Gala była transmitowana na całą Polskę. Był kolejny powód do dumy z naszego miasta. Ale wiele środowisk udawało i nadal udaje, że tego nie ma. Dyskredytuje się osiągnięcia Mariusza Andrukiewicza (Polska Rada Biznesu chyba nie przyznałaby tej nagrody bez solidnego namysłu i podstaw) zamiast się nimi chwalić. To kolejna zmarnowana promocja. Osobiście gdyby nielubiany przeze mnie cieszyniak zdobył taką prestiżową nagrodę pisałabym o tym na blogu do bólu. Bo to powód do chwały miasta, szansa na „zwabienie” inwestorów i turystów. W tym kontekście wspomnę także nie do końca zaprezentowane wyniki sportowe obecnego radnego Czesława Banota, który zdobył do 2004 roku 55 medali na mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w pływaniu. Pan Radny nie jest z mojej bajki, ale trudno jest wyszukać informacje o jego triumfach sprzed lat.

Działalność promująca miasto często jest utrącana albo ignorowana na zasadzie: „bo to nie moje” albo „bo to nieodpowiednia osoba”. No i jest ryzyko, że osoba wykonująca tę działalność będzie miała jakiś zysk z promocji. Myślę, że trochę na tej zasadzie rok temu został lekko zignorowany mój blog podczas konkursu „Blog Roku 2013”. Grupa osób kluczowych w mieście wiedziała o konkursie i możliwości wypromowania Cieszyna także tym kanałem. Z jakichś powodów i ta szansa nie została wykorzystana.

Mogłabym tak z nieskończoność (jest jeszcze Ireneusz Jeleń, Jan Błachowicz), ale po co?  Nie wiem też czy  w niektórych przypadkach pozostawanie w cieniu nie jest zamiarem wymienionych tu osób, ale ja to widzę jako zmarnowane szanse. Przykładów już wystarczy. A ja zapraszam do dyskusji: czemu tak się dzieje?

P.S. Otrzymuję właśnie nazwiska na priva: Krzysztofa Neściora, Władysława Hołdysa itp. Obiecuję napisać cykl o sławnych cieszyniakach :))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s