Komu zabrakło mózgu?

Czuję silną presję aby ubrać w słowa myśli jakie krążą mi po głowie od rana. Czytam kolejne doniesienia prasowo – internetowe na temat profesora Chazana, profesora Romualda Dębskiego oraz posłów Żalka, Jaworskiego itp.

Tyle tu wątków i aspektów, że można się zagubić ale:

1) najbardziej współczuję mamie dziecka, o którym mówi cała Polska. Mimo prawa do zakończenia ciąży z powodu bardzo poważnych wad płodu, dziecko urodziła i (jeśli wierzyć mediom – a tu akurat wierzę) jest w traumie. Jak ma wyjść z tej traumy w takim medialnym harmidrze? 

2) Profesor Bogdan Chazan naraził na cierpienie tę mamę, nie ratując jednocześnie dziecka zdolnego do przeżycia – przedłużył mu tylko agonię. W moim odczuciu wystąpił przeciwko obowiązującemu prawu i przykazaniu miłości bliźniego, bo nawet Kościół Katolicki dopuszcza możliwość rezygnacji z uporczywej i wywołującej cierpienie terapii w przypadkach, gdy nie ma szans na uratowanie życia człowieka.

3) Profesor Romuald Dębski chciał naruszyć etykę lekarską, wywołać szok, upublicznić najbardziej intymne dokumenty przedstawiające drugiego człowieka – jego wizerunek. Właściwe zrobił to prezentując zdjęcia dziennikarzom. Możliwe, że cel był słuszny, ale przeraziło mnie to postępowanie.  Nie można tak odzierać ludzi z intymności nawet w imię wzniosłych celów. To instrumentalne potraktowanie dziecka, skrzywdzonego już przez los i ludzi. No i chyba jakieś prawo reguluje możliwość udostępniania dokumentacji medycznej?

4) Stacja TVN zachowała się przyzwoicie i jestem pod wrażeniem, że nie skorzystali z możliwości zrobienia sensacji. Rezygnacja z pokazania zdjęć z powodu ich zbyt dużej drastyczności wskazuje też na to, że stan zdrowia jest naprawdę tragiczny.

5) Posłowie wykazali się brakiem wrażliwości, empatii i pokazali, że są gotowi zrobić każde świństwo byle zaistnieć w mediach. Samego siebie przeszedł poseł Jaworski jednocześnie depcząc godność ludzką dzieci, których podobizny zaprezentował oraz obrażając profesor Joannę Senyszyn. W tym kontekście to było odrażające! Właściwe to posłowie pokazali, że to z ich mózgami jest kiepsko, bo mają trudności ze zrozumieniem wypowiedzi innych osób w języku polskim.

Generalnie odrażające to wszystko! Szkoda tylko głównych postaci dramatu: mamy i jej dziecka!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s