Klony na ul. Sienkiewicza – List otwarty do Burmistrza Miasta Cieszyna

Szanowny Panie Burmistrzu!

 

Od kilkunastu miesięcy nasze miasto boryka się z remontem kanalizacji. Większości mieszkańców Cieszyna już dawno zabrakło cierpliwości. Mnie też czasem nerwy ponoszą ale staram się zrozumieć sama i tłumaczę innym, trudności obiektywne jak brak naniesienia na mapę przyłącza, odkrycia archeologiczne w miejscach wykopów itp. Jestem pełna chęci zrozumienia działań innych ludzi. Nie mogę jednak zrozumieć i zaakceptować decyzji o wycince wszystkich drzew na ul. Sienkiewicza w Cieszynie. Jak wyczytałam dziś w GazecieCodziennej.pl – zlecił Pan Miejskiemu Zarządowi Dróg wycinkę 7 klonów rosnących przy wspomnianej ulicy. A informacja ta została też potwierdzona z innych źródeł.

Mam gorącą prośbę aby jeszcze raz przemyślał Pan tę decyzję. Ulica Sienkiewicza jest urocza nie tylko dzięki pięknym starym kamienicom. Magii dodaje jej także te 7 klonów. To zdrowe drzewa. Na tyle niewielkie, że nie stanowią zagrożenia dla ludzi czy samochodów nawet przy silnym wietrze. Wystarczy przycinać im korony. Trudno mi uwierzyć w wyczytane w portalu stwierdzenie, że „drzewa te stanowią nikłe walory estetyczne i krajobrazowe”. To przecież nieprawda. Poniższe zdjęcia do najlepszych nie należą ale i na nich widać, że te drzewa ozdabiają ulicę w olbrzymim stopniu:

 

 

 

Jestem pewna, że wszystkim mieszkańcom Cieszyna zależy w takim samy stopniu na ochronie piękna naszego miasta i zachowaniu go dla przyszłych pokoleń oraz turystów. Od dłuższego czasu staram się zachęcać naszych rodaków do odwiedzenia Cieszyna. Zrozumiałam (choć z bólem), że w tym roku są inne priorytety niż zaprezentowanie magnolii z ul. 3-go Maja. To nic – magnolie zakwitną i za rok. Ale raz wycięte drzewa (i to bez planów nasadzenia innych w ich miejsce) nie będą zdobić miasta już nigdy. Posadzenie 7 malutkich drzewek na terenie przedszkola, nie równoważy tej straty.

 

Mam do Pana prośbę: po ciężkim dniu pracy proszę przejść się ulicą Sienkiewicza i rozejrzeć się wokół siebie. Czy względy wygody przy asfaltowaniu ulicy są warte utraty tego widoku? Czy te klony faktycznie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców? 

Z wyrazami szacunku:

Blogerka z Cieszyna – Missjonash (list mój zamieszczam na blogu o Cieszynie „Okiem Obserwatora”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s