Ksenofobia

Ostatnio czytałam wywiad z pewną specjalistką ds. imigrantów i dowiedziałam się z niego, że my (Polacy) pogardzamy Ukraińcami, wyzyskujemy ich i krzywdzimy, a gesty solidarności są tylko na pokaz. Strasznie się rozzłościłam. Chciałam napisać dosadny komentarz, chciałam napisać, że nie prawda, że… No właśnie sama już nie wiem co chciałam napisać. Bo przypomniały mi się różne wypowiedzi ludzi na forach internetowych (o banderowcach, mordercach, rezunach, bydle, służbie dla rasy panów…) i przypomniał mi się Michał Figurski razem z Kubą Wojewódzkim z ich skandalicznymi żartami o Ukrainkach.

No i nie napisałam tego komentarza.

Dziś czytałam różne opisy wydarzenia na niemieckim lotnisku z udziałem europosła Jacka Protasiewicza. Niezależnie od wszystkiego widać, ze po użyciu alkoholu (i niestety nie tylko) z niektórych Polaków wychodzą uprzedzenia do Niemców i każdy kto „szwargoce” kojarzy się tylko w Auschwitz i nazistami. Przypomniał mi się Jan Rokita z jego żenującym „Ratunku biją mnie Niemcy” i historia rodem stela o prześladowaniu nastolatka, który ma korzenie niemieckie przez upartego i bezmyślnego rówieśnika (a akurat ten prześladowca powinien zachowywać się powściągliwie i tolerancyjnie w uwagi na pozycję, wykształcenie i zawód rodziców).

I już nie jestem taka przekonana, że jesteśmy narodem tolerancyjnym i otwartym. Coraz bardziej przypominają mi się słowa jakie czytam czy słyszę w odniesieniu do Rosjan, a tu na miejscu i do Czechów… Brrrr.

A ja jestem być może nienormalna: lubię i Czechów i Rosjan i Ukraińców i nawet Niemców (choć też wychowałam się na opowieściach dziadków o złych Niemcach, zagrożeniu z ich strony itp.). To nie znaczy, że nie znam historii. Znam dość solidnie. Ale nigdy nie przyszło by mi do głowy patrzeć na współczesnego Ukraińca jak na mordercę i sadystę albo na Niemca jak na oprawcę z Obozu Zagłady. Ale może dlatego, że ja nie piję… I może dlatego, iż wiem już ze studiów i życia, że z każdego człowieka może wyjść oprawca gdy zajdą sprzyjające okoliczności. I to nie zależy od narodowości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s