Prawo

W zawiązku z cyrkiem jaki dzieje się wokół wypuszczenia bądź nie Mariusza Trynkiewicza po raz kolejny przychodzi mi do głowy jedna sprawa. Czytam w wielu miejscach o tym, że prawo powinno być przestrzegane, że odbył karę i już jest wolnym człowiekiem, że nie można naginać prawa aby zatrzymać go w izolacji. 

I wiecie co? Prawo to zbiór przepisów, który został (na drodze negocjacji politycznych) uznany za obowiązujący przez społeczeństwo. To nie jest prawda objawiona i często ma wady. Gdy z jakiejś okazji okazuje się, że przepisy prawa są niedoskonałe możemy je zmieniać, aby były adekwatne do oczekiwań społecznych i w ogóle do naszych potrzeb. Czasem prawo można zmienić!

Czy jeśli z jakichś przyczyn powstaje zagrożenie nie powinniśmy mu przeciwdziałać?  Czy naprawdę w tym kraju nie ma i nie będzie sensownej prewencji? Czy nie możemy mieć przepisów takich jak choćby w Norwegii, gdzie w przypadku przestępcy niebezpiecznego przed jego wypuszczeniem zbiera się specjalna komisja oceniająca zagrożenie? I jeśli nadal stwarza zagrożenie nie wychodzi choćby mu się już skończyła kara. Pamiętacie jak wyśmiewaliśmy się z kary Andersa Breivika, że 22 lata, jacy oni głupi, nie mają nawet dożywocia za morderstwo… Okazuje się, że oni maja bardziej skuteczne dożywocie niż my… I nikt z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie protestuje…

Zapytam retorycznie i hipotetycznie: co powiemy rodzicom dziecka, które zabije Mariusz Trynkiewicz (jeśli mu się uda – oby nie!)? Sorry, takie mamy prawo???

***

I jeszcze wiadomości lokalne. Dziś od rana trwała ewakuacja wszystkich cieszyńskich liceów, albowiem tajemniczy informator doniósł, ze w jednym z nich jest ładunek wybuchowy. Wczoraj podobna akcja miała miejsce na żywiecczyźnie. Mam wielka nadzieję, że dowcipniś zostanie złapany i przykładnie ukarany i jeszcze jego prawnuki będą opłacać koszty tych akcji (oczywiście przesadzam, prawnukom, źle nie życzę…).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s