Policja

Nie tak dawno pisałam o stereotypach. Polski stereotyp policjanta to: idiota, nie potrafiący pisać ani czytać itd. Dowcipy o milicjantach a potem policjantach mnożyły się zawsze jak króliki na wiosnę. „Moje” nastolatki nie żartują z policji – szczerze mundurowych nie znoszą. Uważają policjantów za wszelkie zło na świecie i burzycieli wolności.

A ja wierna tradycji ostatnio staram się pisać (przynajmniej co jakiś czas) coś optymistycznego. Choć fakt faktem notki o pozytywnych rzeczach nie cieszą się wzięciem :)) No to ja pod prąd…

Ostatnio miałam okazję parę razy zetknąć się z cieszyńskimi policjantami. Na gruncie zawodowym. I muszę powiedzieć, że dwa ostatnie takie kontakty to prawdziwa poezja profesjonalizmu. Panowie zaimponowali mi niesamowitą wiedzą o mechanizmach uzależnienia, współuzależnienia i funkcjonowania ofiary przemocy domowej. Co więcej pokazali, że naprawdę zależy im na dobrym samopoczuciu pokrzywdzonego / świadka. Zaś w sytuacji kryzysowej umieli zadbać o profesjonalne wsparcie psychologiczne dla osoby pokrzywdzonej. Szkoda, że nie mogę dokładnie opisać całej sytuacji. W ogóle ostatnio doświadczam samej dobrej współpracy z policjantami.

Policjanci mimo mizernych środków finansowych na wyposażenie itp. i mimo niezbyt licznej kadry wykonują z poświęceniem swoją pracę. „Moich” nastolatków zawsze pytam (gdy manifestują nienawiść do stróżów prawa), jak wyobrażają sobie świat bez tej formacji. Nieodmiennie okazuje się, że nie wyobrażają sobie :))

Policjanci mimo ciężkiej i obciążającej emocjonalnie pracy radzą sobie jak potrafią. Stopniowo korzystanie z wsparcia psychologicznego staje się mniej stygmatyzujące. Mają swoje poradnie i ośrodek leczenie uzależnień. I zaczynają bez wstydu z nich korzystać nawet w czynnej służbie. 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wielokrotnie to policjant udzielał instrukcji zrozpaczonemu rodzicowi, którego dziecko umierało, jak wykonać prawidłowo reanimację. Słyszeliśmy lub czytaliśmy o tym wszyscy.

Według mnie idzie ku lepszemu jeśli chodzi o dobre maniery, profesjonalizm, wiedzę… 

A Wy co sądzicie? Macie dobre doświadczenia z policją?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s