Cieszyńska Nike

Było już o cieszyńskim kwiatku, o przepięknych zabytkach. To teraz będzie o Nike. W Cieszynie przed Zamkiem stoi Pomnik Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę :

 

 

Na wysokim cokole stoi Ślązaczka upamiętniająca walkę o polskość tych ziem:

 

Pomnik po raz pierwszy odsłonięto  28 października 1934 roku (a zrobił to wojewoda śląski Michał Grażyński). Pomnik był autorstwa Jana Raszki z Ropicy. Przed południem 1 września 1939 roku Niemcy zburzyli pomnik. Harcerzom udało się przechować metalowe elementy pomnika. Po wojnie w tym miejscu powstał pomnik ku czci Armii Czerwonej, który zburzono w 1989 r. Dnia 22 marca 2003 zawiązał się komitet odbudowy pomnika. Dzięki zachowanej dokumentacji i elementom metalowym profesor Jan Herma wykonał rekonstrukcję Ślązaczki. Dnia 7 czerwca 2008 odsłonięto odbudowaną całość.

U stóp cokołu znajdują się tablice upamiętniające bitwy, w których polegli członkowie Legionu Śląskiego: 

 

Na cokole znajduje się także tablica upamiętniającą szarżę Legionu pod dowództwem porucznika Jana Łyska:

 

i napis: „Wyszliście na zwycięstwa zew, wy – śląskiej ziemi pancerz nasz, polskiego ludu łzy i krew, wy – śląska straż”.

 Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji. Na pomniku umieszczono tablice upamiętniające walki podczas wojny polsko – czeskiej takie jak te:

 

W październiku 2005 roku Generalny Konsul Czech zaprosił do siebie członków komitetu odbudowy pomnika i prosił aby nie umieszczać na nim tablic związanych z czeską aneksją Zaolzia z lat 1919 – 1920. Tablice jednak zostały umieszczone na pomniku jak widać powyżej. W ten sposób nasza Nike upamiętnia także historię konfliktu z Czechami.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s