Cieszynianka

Mało które miasto może pochwalić się kwiatkiem o nazwie pochodzącej od swojej nazwy… Cieszyn ma swoją Cieszyniankę wiosenną (Hacquetia epipactis). Ta mała roślinka należy do rodziny selerowatych i jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju (gatunkiem monotypowym). Występuje wyłącznie w Europie, w dwóch odrębnych od siebie regionach. Jedno obejmuje Włochy, Austrię, Chorwację,, Słowenię i tereny między nimi. Drugie tereny Polski i Czech, a tak naprawdę Śląska Cieszyńskiego (w okolicach Cieszyna występuje najliczniej). Poza tym pojedyncze izolowane stanowiska są w Beskidzie Śląskim (ale tylko do 605 m n. p. m. w Koniakowie), na wyżynach: Śląskiej i Lubelskiej oraz płaskowyżach: Rybnickim i Głubczyckim, jedno stanowisko znaleziono w Małopolsce.

Kwiatek jest malutki, kwitnie od marca do maja, a charakterystyczne baldaszkowate kwiaty pojawiają się przed liśćmi:

 

to zielone dookoła kwiatu to nie płatki tylko charakterystyczne podsadki (czyli przekształcone liście). Cieszynianka ma jedyne w swoim rodzaju barwy i sprawia wrażenie kwiatu o zielonych płatkach. Jest skromna i bardzo ładna. Podsadek może być od 5 do 7.

Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Specjalnie dla niej stworzono rezerwaty: „Lasek Miejski nad Puńcówką” i „Lasek miejski nad Olzą”. Bywa hodowana w ogródkach przydomowych jako roślina ozdobna.

Nazwa Cieszynianka wiosenna została jej nadana w 1924 roku w celu podkreślenia, że w Cieszynie występuje najliczniej, na wniosek Kazimierza Simma – profesor cieszyńskiej Wyższej Szkoły Rolniczej.

Podoba Wam się? Niestety to zdjęcia z kwietnia. Na kolejne przyjdzie mi poczekać jeszcze ze trzy miesiące…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s