Godzina „0”

Nie wiem czy czytaliście kryminał mojej ukochanej „kryminalistki” Agaty Christie pod tym właśnie tytułem „Godzina 0”. Agata Christi pokazuje nam jak akcja rozwija się (z różnych stron świata osoby i wydarzenia kierują się) nieuchronnie ku godzinie „0”. Ku punktowi startowemu. Gdzie nie ma już odwrotu. W tej książce punktem kulminacyjnym jest morderstwo. Ale do niego doprowadziło wiele zdarzeń, było dużo sytuacji gdy morderca mógł zrezygnować, jego plany mogły też zostać pokrzyżowane przez innych, ich reakcje oraz przez zwykły przypadek.

Czuliście kiedyś, że nadszedł moment kiedy decydujecie o dalszym życiu swoim i innych? Że od tej jednej decyzji zależy tak wiele? Albo z perspektywy czasu człowiek widzi, że był taki moment kiedy mógł zdecydować inaczej (i co więcej był świadomy znaczenia decyzji). I zależności od tego czy była to decyzja dobra czy zła albo żałuje, albo składa sobie gratulacje.

O wadze takiej chwili między innymi śpiewa 18l w piosence „Jak zapomnieć”:

(…) Będę myślał ile dałbym komuś kto by czas zawrócił

Kto by zatrzymał wskazówki tylko na ten jeden moment

W chwili, w której cię poznałem poszedłbym już w drugą stronę (…)

Tak jak w przypadku tej piosenki może chodzić o decyzje związane ze sprawami miłosnymi (np. decyzja księdza o wejściu w związek lub kogoś kto jest już z partnerem, aby związać się z kimś innym), ale takich sytuacji jest o wiele, wiele więcej. Ostatnio często spotykam się z problemem zdrady (w sensie powiedzenia policji czy innym dorosłym od kogo się kupowało narkotyki). Młodzi ludzie zdają sobie często sprawę, że od tej jednej decyzji zależy ich dalsze funkcjonowanie w grupie rówieśniczej (a dla nich to cały świat). Często mają świadomość stanięcia na rozdrożu. Są i inne sytuacje: zmiana pracy, miejsca zamieszkania, podjęcia decyzji o leczeniu, adoptowaniu dziecka, czy też zostawienia go w szpitalu… I wiele, wiele innych.

Życzę Wam aby zawsze w godzinie „0” wybierać tak aby nie żałować. Sobie też tego życzę 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s