Ryba zamiast wędki

Szczerze mówiąc już nie mogę strawić tego powiedzenia, ale wiele osób je zna, a do wielu przemawia takie porównanie. Próbowałam wymyślić inne, ale marnie mi szło. Generalnie jestem za taką filantropią,, która nie daje gotowego produktu, a pozwala człowiekowi samemu odbudować swoje życie. Pomoc w formie opieki, pieniędzy i przedmiotów jest tylko dla dzieci, osób starszych, niesamodzielnych i osób schorowanych niesamodzielnych. Kropka.

W Cieszynie ta idea jest rozwijana już od 17 lat, kiedy to Mariusz Andrukiewicz*** wraz z grupą przyjaciół założył Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”.  Pierwsze słowa historii Stowarzyszenia na jego stronie brzmią tak:

Stowarzyszenie powstało w 1996 roku w odpowiedzi na bierność i instytucjonalizację systemu pomocy społecznej. Założycielami byli młodzi ludzie (pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, pracownicy socjalni, prawnicy, studenci), którzy nie znajdywali w istniejących instytucjach szeroko pojętej pomocy społecznej miejsca do realizacji swoich pomysłów na realną, skuteczną i systemową pomoc osobom potrzebującym.” 

Krok po kroku tworzono infrastrukturę pomocową, rozwijano współpracę z samorządem lokalnym. Działalność Stowarzyszenia jest obecnie niesamowicie rozbudowana. Jest miejsce (właściwie miejsca) pomagające osobom bezdomnym stanąć na nogi i odbudować swoje życie – Centrum Edukacji Socjalnej, jest Dom Samotnej Matki z Dzieckiem „Słonecznik” pomagający mamom i kobietom spodziewającym się dziecka znaleźć schronienie i uporządkować swoje życie, jest Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie, jest Centrum Wolontariatu i Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”, w którym odbywają się bezpłatne zajęcia dla dzieci (zajęcia z grafiki komputerowej, plastyczne np. warsztaty z origami, język angielski, zajęcia z ceramiki itp., porady prawne, psychoterapia, oraz Punkt ds. Narkomanii.

O tytułowej rybie chcę opowiedzieć głównie w kontekście pracy w Centrum Edukacji Socjalnej gdzie osoby bezdomne mieszkają w domach (przejściowym – do dwóch lat) i docelowych, w których mogą zostać do końca życia lub do podjęcia decyzji o pełnym usamodzielnieniu się. Miejsca te są maksymalnie zbliżone do funkcjonowania domu rodzinnego. Mieszkańcy mający problem z uzależnieniem muszą odbyć stacjonarną terapię i kontynuować ją później na miejscu. Zajęcia są podzielone między wszystkich. Od 7 do 15 pracuje się w warsztatach (stolarni, ślusarni i artystycznym) gdzie mieszkańcy naprawiają lub wykonują przedmioty na sprzedaż. Pieniądze są przeznaczana na żywienie, opłaty i inne potrzeby. Ktoś pracujący na zewnątrz oddaje połowę wynagrodzenia (nie więcej niż 600 zł. na potrzeby domu). Domy docelowe to domy jednorodzinne, gdzie ludzie o stałych dochodach mogą mieszkać jak długo chcą (płacą za pokój i wspólnie dbają o dom). Różne są historie mieszkańców: kończą się jak w bajce (wtedy wszyscy są szczęśliwi) albo kończą się dramatem. Jak w życiu. Ale to dobre miejsce. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów to TUTAJ można poczytać więcej.

Gdy były już te wszystkie miejsca pomocowe założyciele Stowarzyszenia (głównie Mariusz Andrukiewicz, Dariusz Bożek i Wojciech Surzycki) poczuli, że czegoś brakuje. Ludzie do samodzielności potrzebują pracy. A po ciężkich i dramatycznych przejściach albo bez nawyku pracy albo także z innych przyczyn mają zerowe szanse na rynku pracy. W 2008 roku powstała wobec tego Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”. Poniżej cytaty ze strony Fundacji prezentujące ją i jej działaność:

„Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” to organizacja pozarządowa zajmująca się wspieraniem podmiotów ekonomii społecznej, spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych, firm nastawionych na działalność o charakterze społecznym, organizacji pozarządowych. Fundacja w ramach swojej struktury prowadzi w Cieszynie przedsiębiorstwo społeczne. Realizujemy projekty wspierające osoby powracające na rynek pracy.

Fundacja prowadzi przedsiębiorstwo społeczne działające w kilku różnych branżach w tym: stolarnię, ślusarnię, pralnię wodną i chemiczną, stołówkę, catering. Ponadto Fundacja wspiera powstawanie spółdzielni socjalnych. Dotychczas dzięki takiemu wsparciu uruchomionych zostało 9 spółdzielni. Poza działalnościa produkcyjną Fundacja zajmuje się działanością szkoleniowo-edukacyjną.”

 A tu filmik, który najlepiej zaprezentuje opisywane miejsce:

 

 Jestem dumna, że w moim mieście istnieją te miejsca.

 

*** Mariusz Andrukiewicz (za stroną stowarzyszenia) – Polonista, pedagog (ukończył polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu), dziennikarz (Dziennikarskie Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), terapeuta ( Studium Wiedzy o Problemach Alkoholowych i Studium Pomocy Psychologicznej Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie, trzyletni staż w Instytucie Psychoterapii Neurolingwistycznego Programowania we Wrocławiu i The NLP Connection w USA – posiada certyfikat Master Practitioner in the Art of NLP, ukończył Studium Terapii Uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie).

Mariusz Andrukiewicz otrzymał w tym roku Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta (uzasadnienie ze strony PRB) – Po prostu razem – Umiejętność łączenia działalności społecznie użytecznej z komercyjną Mariusza Andrukiewicza została doceniona i wyróżniona przez Kapitułę w kategorii „Działalność społeczna”. Współtwórca i Prezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, twórca marki WellDone Dobre Rzeczy został nagrodzony za propagowanie jasnej wizji przedsiębiorstwa społecznego, za kształtowanie tolerancyjnych i odpowiedzialnych postaw za siebie i społeczeństwo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s