Pochwała

Nie tak dawno napisałam w innym miejscu tekst pt. „Pochwała pochwały”. Wczoraj przypomniał mi się, gdy moja blogowa przyjaciółka skarżyła się na wyjątkowo chamskiego kierowcę komunikacji miejskiej. Wiele osób nie składa skarg, a też nie chwali obsługujących ich pracowników, urzędników i innych usługodawców. Wiele osób musi być doprowadzonych do skrajnego wrzenia, które nie przechodzi aby złożyć skargę do kierownika, dyrektora, prezesa itp. Oczywiście jest też grupa ludzi, którzy z założenia składają skargi za jakiekolwiek uchybienie. Natomiast zauważyłam, że stosunkowo najrzadziej chce się nam pochwalić obsługującego nas sprzedawcę, pracownika, urzędnika jeśli wykazał się życzliwością, zrozumieniem, kompetencjami i był nam po prostu pomocny. Dostrzegłszy tę prawidłowość postanowiłam coś zmienić w swoim życiu. Staram się chwalić wyróżniających się pracowników przed ich przełożonymi. Najczęściej wcale nie wymaga to ode mnie dużego wysiłku. Prawie zawsze wystarczy wujek Google i wysłanie emaila do sekretariatu lub do konkretnego przełożonego. 

Robię to, bo doszłam do wniosku, że dobra energia roznosi się tak samo jak ta zła. To super uczucie, gdy człowiek dowiaduje się, że ktoś jednak zauważa jego wysiłki i ciężą pracę. Zakładam, ze taki pochwalony ma lepszy nastrój jest milszy dla swojego otoczenia i tak to się rozchodzi. I tak oto można polepszyć kawałek rzeczywistości. A sobie samopoczucie :)) Bo sprawianie komuś radości (w moim wypadku) bardzo poprawia humor.


Natomiast jeśli ktoś wyróżnia się chamstwem i wyjątkowym brakiem życzliwości to warto go utemperować jakąś elegancką skargą. Albowiem jest szansa, że będzie dla innych lepszy ot choćby z powodu lęku przed kolejnymi skargami i wyciągnięciem konsekwencji przez przełożonego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s