Dziwny skutek programu profilaktycznego

Ostatnio, któryś raz z kolei wysłuchuję historii mojego młodego pacjenta o tym jak to było kiedy zaczynał palić marihuanę. I wiecie co mnie zaskoczyło? Kilka osób powiedziało, że skusiło się na marihuanę po uczestnictwie w programie profilaktycznym przeciw narkotykom. Kilku nastolatków uznało, że warto spróbować, bo z wszystkich wymienionych środków tylko marihuana wydaje się być atrakcyjna i bezpieczna. I mówię tu o osobach, które paliły same są bowiem poza grupą rówieśniczą. 

Inne środki wydają się najczęściej młodzieży niebezpieczne. I dotyczy to zarówno tych, spoza grup rówieśniczych, jak i tych, którzy zaczynali palić na imprezach, w kręgu rówieśników. Informacje o niebezpieczeństwach związanych z używaniem dopalaczy, popularnych leków zawierających dextrometorfan oraz pseudoefedrynę, heroiny i innych narkotyków wydają się młodzież przekonywać (w większości, bo oczywiście nie wszystkich). Jednak nie działa to w przypadku marihuany. Zastanawiam się dlaczego? Czy programy profilaktyczne prowadzone na moim terenie niedostatecznie pokazują zagrożenia? Może, choć nie wydaje mi się, bo prowadzą je prawdziwi fachowcy. Chyba to raczej powszechność używania oraz dzielenie się tylko pozytywnymi doświadczeniami zachęca kolejnych młodych ludzi do sięgnięcia.

Z drugiej strony to właśnie po tych zajęciach profilaktycznych niektórzy sięgają po trawę z ciekawości. Może te zagrożenia, o których mówią prowadzący młodym ludziom nie wydają się straszne lub / i prawdopodobne. No i nie bez wpływu jest reklama marihuany prowadzona przez polityków, działaczy organizacji typu „Uwolnić konopie”, raperów oraz twórców stron (ot choćby na Facebook’u) typu: marihuana.com czy zajarani.pl. Młodzież wierzy im a nie policjantowi czy terapeucie, który prowadzi zajęcia. Moi młodzi pacjenci najczęściej w ogóle nie potrafią wymienić ani jednego zagrożenia. Albo ich nie zapamiętują, albo dają się przekonać rzecznikom maryśki, że to wszystko bzdury…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s