Inność

Zastanawiałam się czemu mnie tak dotknęła kapania Olimpiad Specjalnych. Z powodu samej empatii? Nie, to coś więcej. Moje Zajączki nie mają Zespołu Downa. Ale i tak świetnie wiem jak to jest być innym w świecie gdzie bycie „normalnym” jest bezcenną wartością. Od dziecka byłam inna z powodu widocznej (drobnej, bo drobnej ale zawsze) dysfunkcji. Doskonale wiem jak czuje się takie dziecko, które nie może ukryć swojej odmienności. Ja miałam szczęście bo moi rówieśnicy nigdy na to nie zwracali uwagi, nigdy nie spotkałam się z pogardliwym komentarzem. Ale moje klasy w szkole podstawowej czy w liceum były wyjątkowe. Nie naśmiewano się z osób w okularach, rudych, otyłych itp.

Ale na co dzień tak się jednak działo i dzieje. Ostatnio szłam ze starszym Zajączkiem ulicą i usłyszałam jak pewna dziewczynka mówi do taty: „To jest Zajączek – ale jest gruby”. Szczęka mi opadła. Zajączek gruby nie jest ani trochę. Zarówno wizualnie jak i w centylach mieści się w normie. Faktem jest, że jest bardzo wysoki i muskularny jak na swój wiek oraz, że jest wyjątkowo grubej kości. Ale daleko mu nawet do nadwagi. Jednak odbiega od reszty dzieci w grupie, które są wiotkie i bardzo szczuplutkie (jak ta dziewczynka właśnie). A skąd ona niby wie, że ktoś jest gruby? Idę o zakład, że od rodziców, którzy tak komentują mijanych ludzi czy też może widzianych w telewizji…

Od kilku dni żyłam tę kampanią billboardową, bo choć mój Zajączek nie ma Zespołu Downa, najprawdopodobniej ma inny zespół, który pewnie znacznie będzie utrudniał mu życie głównie wśród rówieśników. Na szczęście (czy nieszczęście – zależy jak na to spojrzeć) po nim nie widać, że może jest innym dzieckiem. Jest bardzo inteligentny, ma ponadprzeciętny zasób słów i wiedzy. Ale ma inne trudności. Już teraz boję się jak sobie poradzi wśród ludzi, którzy lubią etykietować, wskazywać kto jest gorszy a kto lepszy. Wystarczy poczytać komentarze pod zdjęciami na stronach internetowych: „maszkara, pasztet, grubas, szkielet, tłusta baba, wieszak” to tylko najładniejsze próbki możliwości naszych bliźnich. Szkoda, ze tak nas drażni odmienność. Bez niej byłoby nudno i sztampowo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s