Cmentarze Żydowskie w Cieszynie

W Cieszynie znajdują się przy ul. Hażlaskiej dwa Cmentarze Żydowskie: Stary i Nowy. Korzystając z okazji gruntownie je zwiedziłam z aparatem.  Nie da się opisać wrażenia, gdy brodząc z szeleszczących liściach ogląda się przechylone, poniszczone, osamotnione nagrobki.

Stary Cmentarz Żydowski

Grunt pod cmentarz został zakupiony w 1647 r. i od tego czasu należał do rodziny Singerów. W 1785 r. cmentarz przestał być własnością prywatną – został sprzedany gminie żydowskiej w Cieszynie. Ostatni pochówek na terenie cmentarza odbył się w 1928 r. W 1986 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Cmentarz obecnie należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej. 

Powyżej dom przedpogrzebowy. Niszczej, wali się, na wszystkich wejściach zakazy wchodzenia do budynku. Na ścianie frontowej budynku tablica pamiątkowa ku czci 18 skautów rozstrzelanych tu przez Gestapo w kwietniu 1945r.

 

 

 

 

 

I Nowy Cmentarz Żydowski:

Został odremontowany w 1999r:

 Powstanie cmentarza związane było z brakiem miejsc grzebalnych na starym kirkucie. W 1898 r. gmina żydowska nabyła od Andrzeja Folwarcznego fragment gruntu położony powyżej Budowę nowego cmentarza zakończono w 1907 roku .

 


Oba cmentarze przetrwały II Wojnę Światową w dobrym stanie, gdyż najpierw zostały tylko zamknięte, później przedstawiciele III Rzeszy zwlekali w podjęciem ostatecznej decyzji co z nimi zrobić. Jednak przez lata powojenne nie były konserwowane. Na nowym cmentarzu podczas remontu w 1999r. rozebrano walącą się część domu przedpogrzebowego. Zostały tylko niektóre ściany…

 

 

 

 

 

Polecam do zwiedzenia bo nie wiadomo ile z tego niedługo zostanie. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s