Bracia Czesi zmądrzeli

Od pierwszego września w Republice Czeskiej zmieniono przepisy antynarkotykowe. Od tego dnia posiadanie każdej ilości narkotyków jest w Czechach przestępstwem. Wcześniej posiadanie narkotyków zawsze było niezgodne z prawem, ale do pewnych wartości granicznych posiadanie niewielkich ilości narkotyków było traktowane jako wykroczenie i groziła za to jedynie grzywna. Byłe wartości graniczne to:

„Wielkości graniczne dla poszczególnych substancji to: heroina – do 2 g, przy stężeniu substancji czynnej powyżej 0,4 g, pervitin – 2 g, stężenie 0,9 g, cannabis – 15 g, zawartość czystego thc 1,5 g, metadon – 560 mg czystej substancji,  buprenorfina – do 56 mg (7 tabletek po 8 mg), kokaina – 2 g, 1,2 g substancji czynnej.” Źródło strona internetowa Krajowego Biura ds. Narkomanii.

Od zeszłego miesiąca prawo antynarkotykowe zostało zaostrzone. A trzeba pamiętać, że kary za posiadanie i produkowanie narkotyków były w Republice Czeskiej wysokie: za posiadanie do 10 lat pozbawienia wolności, za produkcję do 15 lat.

Ciekawe jest to, że w Polsce nie sposób znaleźć na ten temat ani jednej informacji, ani jednego artykułu. Dowiedziałam się dziś o tym z konferencji na temat działania dopalaczy zorganizowanej przez Cieszyński SANEPID. Dopalacze miały taką antyreklamę, że do tej pory moi młodzi pacjenci uważają je za zło wcielone i truciznę śmiertelnie niebezpieczną. Akcja Donalda Tuska okazała się (w każdym razie na cieszyńskiej ziemi) sukcesem. Nie mamy zatruć, ani osób uzależnionych od dopalaczy. Marihuana nie miała tyle „szczęścia”. Na Facebooku nie widziałam tylu stron reklamujących inną substancję niż marihuanę. Zdrowa, dobra, tania, naturalna… Istne cudo.

Pytanie: co stanie się teraz? Do tej pory młodzi ludzie mieli dostęp do taniej marihuany u naszych zachodnich sąsiadów (Waszych południowych 🙂 albowiem czeski Cieszyn leży na zachód od Polskiego. W każdym razie po drugiej stronie Mostu Przyjaźni i Mostu Wolności do niedawna było hulaj dusza – piekła nie ma. Teraz to się zmieni. Ciekawe czy wobec utrudnionego dostępu do marihuany młodzież sięgnie po dopalacze, które może  łatwo zdobyć u handlarzy skrzętnie omijających prawo?

Na koniec informacja: Polska ma podpisaną umowę dwustronną z Republiką Czeską (po prawdzie to jeszcze z Czechosłowacją w PRL, ale umowa obowiązuje) o wzajemnej współpracy przy tego rodzaju przestępstwach. A więc palenie po drugiej stronie mostu przed niczym już nie chroni. Amen.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s