Folwark w Bażanowicach

Moi drodzy. Miałam już w planach niesamowite akcje w celu ratowania niszczejącego zabytku w Bażanowicach koło Cieszyna. Jak widać na poniższych zdjęciach budowla popada w coraz większą ruinę. Podaję informację o tym zabytku (w rejestrze zabytków Ślaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) ze strony Gminy Goleszów (link tutaj):

„Bażanowice szczycą się tzw. zamkiem. Jest to budynek murowany, czworoboczny i piętrowy, wzniesiony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, a gruntownie przerobiony w 1894 roku. Piwnice i sień posiadają sklepienia kolebkowe. Na ścianie frontowej znajduje się herb i data 1839. Dach kryty jest dachówką. Obok znajduje się parterowy i podpiwniczony budynek gospodarczy z oknami zamkniętymi półkoliście, we wnękach i dwuspadowym dachem. Drugi budynek gospodarczy jest parterowy o kształcie wydłużonego prostokąta. Od południowego – zachodu napis: E.H. ALBRECHT i data 1857.”

Poniżej mamy zdjęcia obiektu z zewnątrz i wewnątrz:

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaczęłam się zastanawiać czy kto ogóle dba o ten obiekt. Rozpoczęłam śledztwo (gdyż założyłam, że właściciel chce aby obiekt popadł w kompletną ruinę, a potem sprzeda parcelę przy głównej drodze). Chciałam skontaktować się z właścicielem i zaczęłam poszukiwania od Gminy Goleszów. Tam powiedziano mi, że to tajemnica. Mogę się skontaktować ze Starostwem, ale muszę uzasadnić ważnym interesem prawnym swoją ciekawość co do właściciela folwarku. Zaatakowałam wobec tego inspektora zajmującego się zabytkami w Bażanowicach, a stacjonującemu w bielskiej filii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ale sobie wyobrażałam notkę – „Barbarzyńcy rujnują zabytek” albo coś równie stylowego. Na szczęście pani inspektor powiedziała mi, że plany remontu są już zatwierdzone po konsultacjach. Tak wiec niedługo, mam nadzieję, dodam zdjęcia pięknie wyremontowanego budynku. Dobrze, że się nie spieszyłam ze zmieszaniem z błotem właściciela.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s