Rotunda św. Mikołaja i 20 zł

Witam części bloga poświęconej Cieszynowi i okolicom. Osoby zainteresowane znajdą tu głównie zdjęcia, ale i wpisy na temat Śląska Cieszyńskiego widzianego okiem Missjonash.

Na początek być może nic nowego, ale interesującego z punktu widzenia cieszynianki. Otóż na banknocie o nominale 20 zł takim jak poniżej,

w lewym dolnym rogu widnieje obrazek rotundy św. Mikołaja. A w naturze wygląda ona tak:

 

lub tak w zależności od pory roku:

Za Wikipedią: Rotunda św. Mikołaja to nic innego jak romański kościół im. św. Mikołaja. Rotunda pełniła funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. Ostatnie badania wskazują, że mogła powstać około 1180 roku. Zbudowana z płaskich ciosów wapiennych, na planie koła z podkowiastą apsydą, orientowana. Kolista nawa jest przekryta kopułą z kamieni układanych koncentrycznie, apsyda półkopułą. W północnej części nawy znajdują się schody prowadzące na emporę, umieszczone w grubości muru. Od zewnątrz w miejscu schodów mur jest pogrubiony i tworzy rodzaj słabo występującego wykusza nadwieszonego na krokszynach. Klasycystyczna przebudowa w 1839 roku według projektu Josepha Kornhäusela wiązała się z wybiciem dużych, półkolistych okien i otynkowaniem elewacji. W latach 1947-1955 przeprowadzono konserwację, w trakcie której rotundzie przywrócono pierwotny charakter, a na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano emporę w części zachodniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s