Miłość

Miałam już w głowie ułożony tekst, gdy jego ułożone już strofy podkreślił tekst blogera Dawida z blogu „Polak na emigracji” pt.: „Hatersi czyli Wieszcze Nienawiści”. Na marginesie na Dawida zwróciłam uwagę w 2011 roku i nie żałuję. U mnie w ulubionych jest w bocznej szpalcie. Polecam. 

Nigdy nie zgadniecie co czytam. Oczywiście, gdy w ogóle mam czas na czytanie. Czytam sobie książkę Jana Dobraczyńskiego „Listy Nikodema”. Czytałam ją już wielokrotnie, a ostatnio znowu nabrałam ochoty. Czegóż ateista może szukać w opisie życia i nauki Jezusa pokazanego oczami uczonego w Piśmie Nikodema? Ano tytułowej miłości właśnie. Miłości bezwarunkowej, miłości wszechogarniającej…

W naszych czasach, w naszym świecie coraz mniej jest miejsca na miłość. Nie mam tu na myśli miłości kobiety do mężczyzny (i odwrotnie) tylko człowieka do człowieka. A przecież gdyby była elementarna miłość między ludźmi, nie byłoby gwałtów, wojen, sarinu, przemocy, zabójstw. Nie byłoby też biedy, bo ludzie potrafiliby skutecznie pomagać sobie wzajemnie.

Zastanawiam się codziennie skąd bierze się brak elementarnej sympatii ludzi do siebie wzajemnie, brak wdzięczności, opiekuńczości… Ludzie, którzy szczerze kochają bliźnich są solą ziemi. I jest o wiele za mało.

Wyobraźcie sobie jakby się nam żyło gdyby od poniedziałku kierowcy się nie wyzywali i nie przeklinali do 7 pokolenia na drogach, gdyby urzędnicy i petenci byli dla siebie życzliwie nastawieni, sprzedawcy i klienci potrafili się do siebie uśmiechnąć, w domach rodziny potrafiły ze sobą spokojnie rozmawiać. Brzmi sympatycznie? Tylko czemu to niemożliwe?

Zawsze jest coś… Niech on pierwszy wyciągnie rękę, dlaczego ja mam pomagać im (niech oni pomogą mnie), co ja z tego mam, nie będę się poniżać, to Wolak / Polak (niepotrzebne skreślić) – nie pomogę mu, inni są powołani do pomagania (płacą im za to), nie będę się podlizywać, z ludźmi trzeba twardo, nie dam sobie wejść na głowę, obcy – twój wróg… Wiecie o co chodzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s