Cytologia

Szanowny Czytelnik z pewnością słyszał już tysiące razy o dobroczynnym działaniu badań profilaktycznych. Jest to całkowita prawda: poważne schorzenia wcześnie wykryte są najczęściej całkowicie wyleczalne.

Ale z powodu lęków, nieufności do medycyny i medyków w dalszym ciągu słyszę od bardzo wielu ludzi: „Badania profilaktyczne? A po co? Lepiej nie wiedzieć! Tak jakby brak informacji o chorobie powodował, że ona zniknie. Pamiętam wypowiedź Lecha Wałęsy: Stłucz Pan termometr, a nie będziesz miał gorączki”. Ale taka strusia polityka przynosi krwawe żniwa. Zupełnie dosłownie. Weźmy jako przykład badanie cytologiczne – tytułową cytologię. Jeśli robi się ją regularnie raz do roku jest bardzo duża szansa na wykrycie zmian przednowotworowych lub nowotworowych w takim stadium, że leczenie będzie mało inwazyjne i całkowicie skuteczne.

Jednak nadal wiele kobiet wstydzi się chodzić do ginekologa. Jest rzesza takich, które trafiają do lekarza tej specjalności tylko w ciąży lub w przypadku wystąpienia objawów świadczących o poważnych zmianach. Czasem już nie można pomóc.

Kolejny wstydliwy problem to badania profilaktyczne mające na celu wykrycie nowotworu jelita grubego. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny od 35 r. ż. badać się regularnie. Ale większość ludzi unika jak może kolonoskopii uważając to badanie za wyjątkowo poniżające. Celują w tym mężczyźni. Tylko co komu po „zachowanej godności” jeśli z powodu zaniedbania umrze na nowotwór.

Powodem unikania profilaktycznych badań przesiewowych często są też problemy finansowe. Dość często na wizytę u ginekologa refundowana przez NFZ czeka się długo. Nie każdego stać na wizyty prywatne. Podobnie jak na opłacenie mammografii u młodszych kobiet. Badanie to jest refundowane przez NFZ dla kobiet w wieku między 50 a 69 rokiem życia raz na dwa lata (w grupie podwyższonego ryzyka raz na rok). Ale nawet młode kobiety zupełnie za darmo mogą same badać sobie piersi. Dokładne regularne badanie pozwala często wykryć zgrubienia, zgłosić się do lekarza i uratować sobie życie. Badanie bezpłatne i nieskomplikowane! A ile kobiet robi to co miesiąc?

Osobiście gorąco polecam regularne uczestniczenie w profilaktycznych badaniach przesiewowych. Mając termometr sprawny i mierząc regularnie gorączkę można wykryć stan zapalny i zareagować na niego na czas. I cieszyć się życiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s