Patriotyzm 2

Wczorajszy tekst i komentarze do niego znowu sprowokowały mnie do zastanowienia się nad słowem patriotyzm. Już to robiłam parę razy. I doszłam do wniosku, że to pojęcie traci swój wydźwięk. A może tylko ja mam w otoczeniu tak dużo ludzie, którzy podkreślają (czasem z dumą), że są kosmopolitami, a nie patriotami. 

To powiem tak: mój patriotyzm wygląda  tak:

i w połowie tak (Myślę, że pani Maria Peszek nie zasłużyła na lawinę potępienia za tę piosenkę. Jakby nie było. deklaruje solidny patriotyzm „podatkowy”):

Pytania Ciechowskiego są jak najbardziej na miejscu. Sama nie wiem dlaczego to jest moje miejsce na Ziemi. Ale tak jest. Może to wychowanie? Ale gdyby tak było, to by znaczyło, że młodzi ludzie już nie są wychowywani w duchu patriotyzmu. A jeśli tak to nasz wina / zasługa? Można powiedzieć, ze te dwie piosenki reprezentują podejście „romantyczne” i „pozytywistyczne” do Polski. Jaka szkoda, że teraz najmodniejsze jest podejście Zygmusia Korczyńskiego (polecam gorąco „Nad Niemnem”): chcę się bawić, mieć się dobrze, widzieć tylko to co piękne i zabawne. Czuję się strasznie anachroniczna…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s