Współuzależnienie

Jest taki problem, zaburzenie czy jak to nazwać, które zwie się „zaburzenia adaptacyjne” i ma swój numer statystyczny (z ICD – 10) F.43.2. W tej kategorii mieści się wiele zaburzeń zachowania, nerwicowych i lękowych pojawiających się na skutek narażenia na rozpoznawalny stresor psychospołeczny (który nie ma cech katastrofy). Czyli z polskiego na nasze: osoba, która przebywa w stałym stresie np. związanym ze stałym kontaktem z osobą uzależnioną od alkoholu (bo taka sytuacja mnie w tej notce interesuje) zaczyna lekko lub całkiem porządnie szwankować na zdrowiu psychicznym (a często i fizycznym). 

Głównie dotyczy to najbliższej rodziny, a najlepiej zbadane i opisane jest funkcjonowanie żon i partnerek alkoholika. Sięgając jeszcze do wskazówek diagnostycznych ICD- 10 (wybaczcie mi przynudną teorię) rozpoznaje się u takich osób: nastrój depresyjny, lęk, zamartwianie się (lub mieszanina tych objawów), poczucie niemożności poradzenia sobie, zaplanowania lub pozostawania w obecnej sytuacji, ograniczoną zdolność do radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Może także wystąpić skłonność do zachowań gwałtownych.

I znowu tłumacząc z polskiego na nasze: żona czy partnerka alkoholika narażona na stres związany z kłopotami finansowymi, prawnymi, przedłużającymi się nieobecnościami, hospitalizacjami, niespełnianymi obietnicami, agresją, nieustanną huśtawką nastroju, oskarżeniami – zaczyna doznawać objawów zbliżonych do depresji (trudności ze snem, wstawaniem, wykonywaniem obowiązków), przeżywać powtarzający się lęk o przyszłość, oskarżać siebie, że jej mężczyzna pije przez nią (bo jest zła żoną, kochanką, itp.). Do tego dochodzi (albo pojawia się zamiast) płaczliwość, nerwowość, huśtawka nastroju, działania nieracjonalne i powtarzane pomimo nieskuteczności lub pogarszania sytuacji np. rozpoczynanie dyskusji lub kłótni z pijanym, ataki fizyczne na niego, szukanie i wylewanie alkoholu, sprawdzanie, szpiegowanie.

Partnerka (czasem dotyczy to także mężczyzn) na przemian wierzy w zapewnienia i obietnice, wywołuje awantury, każe przysięgać, że to ostatni raz, ratuje ukochanego załatwiając mu zwolnienie, urlop, podając kefir czy załatwiając domowe odtrucie (w zależności od powagi sytuacji z zespołem abstynencyjnym).

Będąc w taki silnym stresie latami łatwo samemu uzależnić się od alkoholu (na stres lub aby zatrzymać chłopa w domu), od leków uspakajających lub nasennych, Pojawiają się objawy psychosomatyczne: bóle nerwicowe, problemy z układem trawiennym, migrena a także inne schorzenia wywołane przewlekłym stresem: nadciśnienie, inne choroby układu krążenia, wrzody. Do tego dochodzi przemęczenie i załamanie układu odpornościowego itp. itd. Oczywiście nie u każdego pojawia się wszystko. Możliwe są różne konfiguracje.

Żeby wyrwać się z zaczarowane kręgu, czasem dopiero po trzydziestu latach, najczęściej potrzeba jakiegoś impulsu, czasem zmęczenia bezskutecznymi metodami. Najtrudniej przekazać takiej osobie, że ma zająć się sobą, nie partnerem. Że on (ona) jest dorosły i ma zacząć ponosić konsekwencje swojego zachowania. Że nie ma co szukać butelek i wylewać alkoholu bo szkoda pieniędzy (alkoholik jak będzie chciał pójdzie po kolejne porcje, znajdzie też lepszą skrytkę). Że nie ma co dzwonić i usprawiedliwiać nieobecności w pracy. Że czas polegać na sobie i znaleźć wsparcie dla siebie, nie nalegać na przysięgi i obietnice tylko konsekwentnie wymagać podjęcia leczenia. Że nie ma co rzucać gróźb na wiatr a ultimatum stawiać tylko wtedy, gdy jest się gotowym spełnić groźbę. Że trucie godzinne i prawienie kazań niczego nie daje. Że posługujemy się faktami. Że…

Najgorzej jest z matkami! I nauczycielkami!

Ale nie ma sytuacji beznadziejnych.

I jeszcze złota zasada dla wszystkich: nie rozmawiamy z alkoholikiem po spożyciu alkoholu na ważne i zasadnicze tematy. A najlepiej w ogóle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s