Niesprawiedliwość

Kilkanaście miesięcy temu napisałam tekst o Troy’u Davis’ie, który został stracony w USA nad ranem 21 września 2011.

***

Wczoraj przeczytałam artykuł opisujący historię Dewey’a Bozelli, który przesiedział 26 lat za morderstwo, którego nie popełnił. W dużym skrócie: Dewey został oskarżony o zabójstwo staruszki na tle rabunkowym (wyjątkowo brutalne i odrażające) na podstawie zeznań dwóch kryminalistów, którzy za swoje zaznania otrzymali wolność. Nie było żadnych dowodów materialnych, odcisków palców, śladów, krwi itp. Nic. Dopiero w 2009 roku został uznany za niewinnego i wyszedł na wolność. Teraz jeździ po świecie i opowiada swoją historię. Niezwykłe jest to, że w więzieniu nauczył się boksować, ożenił się. Po wyjściu stoczył jedną zawodową walkę, którą wygrał. Spełnił marzenie! Wyjątkowo podziwiam go za to, że potrafił swoją frustrację i poczucie straszliwej krzywdy przekuć w sukces sportowy. Jeśli ktoś chce poczytać więcej to odsyłam do artykułu w Interii

 ***

Gdy czytałam ten artykuł przypomniał mi się Troy Davis. Identyczna sytuacja: żadnych śladów materialnych, odcisków palców, tylko zeznania świadków, którzy w czasie procesu zmienili zresztą zeznania. Zacytuję tu własny wpis bo jest jednym z nielicznych jakie mi zostały po skasowaniu bloga (reszta zginęła w szale kasowania jak mawia Kneź):

„Decyzja władz stanu Georgia w sprawie odmowy uniewinnienia Troya Davisa jest dla mnie nie do pojęcia. Nie do pojęcia jest dla mnie także przetrzymywanie w celi śmierci człowieka przez 22 lata. Troy Davis w 1989r został oskarżony o zastrzelenie policjanta. Nie ma przeciw niemu materialnych dowodów winy (odciski palców, ślady itp.). Są tylko (aż) zeznania 9 świadków. Ale 7 świadków odwołało swoje zeznania wskazując później na inną osobę. Mimo silnych wątpliwości jutro ma zostać zamordowany w majestacie prawa. Jest już tylko minimalna szansa, że Sąd Najwyższy do jutra będzie interweniował (…)”

„Nic już więcej nie mogę. Siedzę jak na szpilkach i odliczam do 1.00 naszego czasu. Podpisałam się pod petycją Amnesty International o rezygnację z wykonania kary śmierci i mogę tylko czekać na to co zrobi Barack Obama. Trzymam kciuki za Troya Davisa i tyle. Nie umiem się dziś skupić na żadnych Tuskobusach. Jestem jeszcze bardziej zdegustowana i przerażona po słowach mecenasa Aleksandra Pocieja, który opowiedział dziś przypadek osoby skazanej na karę śmierci, która przebywała w celi śmierci na tyle długo aby zmienić się, nawrócić i zostać duchownym. Karę śmierci wykonano! Wykonano mimo, iż człowiek ten całkowicie się zresocjalizował. Wiem, że to rzadkość, ale się zdarzyło…

Nie wiem czy Troy Davis jest winny i nie obchodzi mnie to, bo jestem przeciwniczką kary śmierci. Sprzeciwiam się jej z dwóch powodów: zdarzają się pomyłki, a ta „kara” jest nieodwracalna. Tak, wiem, że 25 lat w więzieniu też jest nie do odwrócenia, bo nikt czasu nie cofnie, ale nadal się żyje i resztę życia można wykorzystać na co się chce (w razie pomyłki wymiaru sprawiedliwości). Drugim powodem mojego sprzeciwu jest fakt, że dla mnie śmierć jest końcem wszystkiego. A więc zabranie życie jest dla mnie wykluczone.       

Jeśli nawet zastrzelił, to był to zupełnie inny człowiek niż dziś. Przez 22 lata był torturowany: kilkakrotnie wyznaczano już termin egzekucji, przeplatano mu nadzieję z rozpaczą. Podobno tortury są zabronione…

Trzymaj się Troy!

P.S. Troy Davis został zamordowany w glorii prawa o 5.08 naszego czasu. Na koniec musiał jeszcze poczekać 3 godziny na spóźniającą się decyzję Sądu Najwyższego. Barack Obama jadł kolację (?) a może już spał, w każdym razie miał się dobrze.

W ostatnich słowach skazany powtórzył, że jest niewinny, a tamtej nocy nie miał broni. Pracowników więzienie pobłogosławił. Kropka”.

***
Po przeczytaniu historii Bozelli czuję, że wtedy zabito niewinnego człowieka. Ot sprawiedliwość…
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s