Alimenty

Dziś po raz kolejny o prawie i jego stosowaniu. I inaczej niż powszechnie to się dzieje, stanę w obronie mężczyzny, którego w glorii prawa robi się w nogę od 11 miesięcy. A będzie i 12 miesiąc…

Oto mój znajomy, osoba schorowana, że bardziej nie można od lat ma obowiązek płacić alimenty na syna. Jego była zona po wyroku zgłosiła się do ZUS (mój znajomy pobiera tam rentę z tytułu niezdolności do pracy) i ZUS rozpoczął wypłacanie alimentów tej pani. Nikt jednakże nie kontrolował, czy syn uczęszcza jeszcze do szkoły. A tak się składa, ze od zakończenia edukacji w szkole ponadgimnazjalnej rok temu nie uczy się i nie pracuje. Alimenty zaś są stale ściągane z renty. Gdy ten pan dowiedział się (notabene od pracownika MOPS), jak się sprawy mają i został zbesztany, że zgłasza się o pomoc zamiast zablokować nienależne alimenty, złożył wniosek do sadu o wstrzymanie wypłaty alimentów i zwrot nienależnie pobranych kwot. Wiem, że gdyby był zdrowy lub miał taką rentę, które starczałaby na wykupienie niezbędnych do życia leków nie dopominałby się o zwrot tych pieniędzy.

Po długim czasie odbyła się rozprawa. Sędzina wstrzymała wypłatę alimentów. I tyle. Domagać się zwrotu może wytaczając proces cywilny. Nic o poświadczaniu nieprawdy przez ostatni rok, ani o wyłudzeniu. Pięć minut rozprawy i koniec. Mój znajomy poszedł do ZUS aby mu nie ściągali kolejnych alimentów. Ale nic z tego. Zareagują dopiero gdy przyniesie wyrok. Za 21 dni wyrok zostanie wysłany do domu.

Ja się na prawie nie znam. Ale czy nie ma sposobu aby było sensowniejsze, przystępniejsze i służące poszkodowanemu człowiekowi. Sądu nie interesuje bezczelne kłamstwo i oszukiwanie państwa polskiego? Nie można na jednej rozprawie załatwić sprawy zatrzymania wypłaty alimentów i oddania tego co się nie należało? Nie można wcześniej zatrzymać kolejnego pomniejszenia i tak głodowej renty?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s