Marzec w czewrcu

I nie będzie o pogodzie. Właśnie przed chwilą znalazłam w sieci taki oto przejaw buntu obywatelskiego:

Anonimowy artysta sprzeciwia się  bezkarności komendanta opolskiej policji generała (od niedawna na emeryturze) Leszka Marca oraz niesprawiedliwemu potraktowaniu współuczestniczki sekskandalu w opolskiej komendzie wojewódzkiej. Podwładna gen. Marca ma obniżone uposażenie (na trzy miesiące o połowę), rozpoczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne (z powodu łamania zasad etyki zawodowej policjanta sic!) oraz może się spodziewać zwolnienia z pracy (teraz jest zawieszona w obowiązkach). Jej kochanek – zwierzchnik przeszedł  w ciągu krótkiego czasu na emeryturę oraz dostał wysoką odprawę. 

Podobnie jak polcjanci z Opola (a myślę też, że z całego kraju) oczekuję ukarania generała Marca i mam nadzieję, że prokurator rozpocznie sprawę z urzędu o :

– niedopełnienie obowiązków (zlekceważnie informacji o przekraczaniu uprawnień przez komendanta powiatowego),

– wykorzystywanie stanowiska służbowego w celu zyskania korzyści seksualnych (wcale nie jestem pewna czy to rozmowa dobrowolnych kochanków),

– obrażanie funkcjonariuszy.

No i oczekuję jakichś konsekwencji za łamanie zasad etyki zawodu (skoro takie zasady naruszyła kochanka to jej partner z pewnością także) głównie za obraźliwe słowa wobec podwładnych np. sławne już „patafiany”. 

Dla mnie policjant to służba zaufania publicznego. I tak ma marny PR. Młodzież z upodobaniem bagroli swoje „HWDP” lub jeśłi jest bardziej uświadomiona w zakresie ortografi nawet „CHWDP”, raperzy wyśpiewują wołające o pomstę do nieba teksty o tym jakie to „cioty”  i inne …syny z policjantów, pozostali rodacy też szczególną miłością nie pałają. Wydawałoby się, że sami policjaci (a już zwłaszcza oficerowie i przełożeni) powinni dbać o reputację swojego zawodu. A tu gierki, roszady, przymykanie oczu na przekraczanie uprawnień i wykorzystywanie sprzętu do prywatnych i nie bardzo świetlanych celów, obrażanie podwładnych. No i pozwalanie na podwójne standardy odpowiedzialności oraz na koniec tolerowanie tego bagna. Bo jak inaczej nazwać ciche przyzwolenie na ucieczkę generała na emeryturę bez odebrania mu 80 tysięcy odprawy?

Bycie policjantem to ciężki kawałek chleba. Zapewniam, że obowiązki są obciążające psychicznie, a człowiek ma bardzo częsty kontakt z silnym stresem. No i policjanci są nam potrzebni do szczęścia, czy tego chcemy czy nie. Wyobraźmy sobie nasz kraj bez osób zwalczających przestępczość. Kto jak kto, ale oni sami powinni zadbać, aby ludzi o tym przekonać. Każdego kto obniża prestiż tej służby należałoby ukarać. Zamiast nagradzać…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s