Grzeszek

Kilka dni temu przeczytałam informację prasową o samobójczej śmierci Marka Grzeszka, który w latach 1986 – 1993 był gitarzystą niemieckiej grupy trash i speedmetalowej „Despair”. I ponownie zapragnęłam napisać tę notkę. Pierwszy raz palce rwały mi się do klawiatury po śmierci Jeff’a Hanneman’a – gitarzysty amerykańskiej grupy trashmetalowej „Slayer”. Slayer uchodził całe lata za sztandarową grupę satanistyczną, muzycy starali się to podtrzymywać ze wszystkich sił (symbole pentagramów, odwróconych krzyży, 666). Głównym jednak źródłem takiej opinii były teksty Slayera (najczęściej pisane przez Jeff’a Hanneman’a) taki jak ten:

The Antichrist – tłumaczenie za http://www.tekstowo.pl

„Krzyki i koszmary
Życia którego pragnę
Już nie dostrzegam kłamstwa
Świata w którym się błąkam
Straciłeś kontrolę nad moim
Sercem i duszą
Należę do Szatana
Możesz tylko się przyglądać

Jestem Antychrystem
Tak jak chciałem
Twój Bóg mnie zostawił
I oddał duszę

Naśladując apostołów
Szatana
Pentagram krwi
Kryje sekret szakala
Szukam odpowiedzi
Chrystus nie przyszedł
Czekam z podnieceniem
Na nadejścia syna Szatana

Wrzaski
Z mojej przeszłości
Nieszczęście
Oto co składam w darze
Męki
Oto co kocham
Upadek
Niebios

Jestem Antychrystem
Miłość zginęła
Jestem obłąkany
Moja dusza będzie gnić przez wieczność”

Hanneman zmarł na początku maja na alkoholową marskość wątroby. Przez dwa lata żyła legenda jego niedyspozycji z powodu ugryzienia przez pająka. W istocie Hanneman był uzależniony od kokainy, którą przestał zażywać wcześniej oraz alkoholu. Ale dlaczego o tym wszystkim piszę? Być może był satanistą, a może raczej usiłował stworzyć i podtrzymać zainteresowanie grupą. Może te wszystkie wizje seryjnych morderców, koszmarów i makabry brał z deliriów*. Może… Nie wiem tego. Z pewnością jednak jeszcze bardziej nie wiem czemu pod informacją o jego śmierci pojawiły się szalone wręcz w swojej nienawiści komentarze – tu delikatny:

***

„teraz pewnie poszedł tam, gdzie chciał się znaleźć i o czym „śpiewał”, a raczyej wył cały ten zespol

Chrześcijanin (gość)  •03.05.13, 15:53:20

…czyli do piekła. To, co reprezentuje ta grupa nie można nazwać muzyką, to jest akustyczna rzygowina, którą wciska się młodym, niedoświadczonym umysłom w celu zniewolenia, tak jak przez najgorsze narkotyki skażone chemią!!!!!”

***

Rozumiem, że można być przeciwnym satanizmowi oraz wszystkiemu co sobą reprezentował sobą Jeff Hanneman. Ale czemu tylu ludzi poczuło się w obowiązku wysłać go do piekła i to z wyraźną przyjemnością, dając przy tym upust nienawiści i miotając często niewybredne przekleństwa?

A teraz wracając do Marka Grzeszka. Po informacji o jego śmierci komentarze były równie porażające. Zaczynajac od odniesień do samobójstwa:

adam-30.05 (11:01)

Zero szacunku dla samobójcy, kim by on nie był. Ćpunem, alkoholikiem, prezydentem czy papieżem.

~Sandra -30.05 (15:32)

Samobójstwem skazał się na wieczne potępienie i męki!

a skończywszy oczywiście na zadowoleniu, że szatan zabrał go do siebie. Najciekawsze komentarze zniknęły i nie mogę ich teraz skopiować. Co komu zrobił Marek Grzeszek, że nie znające go, anonimowe osoby czują się w obowiązku oblania go pomyjami i wysłania do piekła. Nawet gdyby był satanistą i nie wiadomo kim jeszcze to czy tak walczy się ze złem?

 

 

* – delirium tremens – majaczenie alkoholowe – powikłanie w zespole uzależnienia od alkoholu. Występuje  po zaprzestaniu picia najczęściej 2, 3 dni później. Stan z iluzjami, halucynacjami i urojeniami. Najczęściej barwne wizje morderstw, krwi, groźnych lub obrzydliwych zwierząt (czarne psy, robaki na skórze, myszy), szatana oprócz tego bardzo często halucynacje słuchowe (słyszy się rozmowy o zabiciu lub torturowaniu halucynującego). W przebiegu majaczenia stwierdzane są często: tachykardia, przegrzanie organizmu, drgawki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s