Uwaga depresja!

W Zgierzu doszło do tragedii. Według doniesień medialnych młoda kobieta najprawdopodobniej zabiła siebie i swoją 2,5 letnią córeczkę doprowadzając do pożaru i zatrucia tlenkiem węgla. Według mediów od ponad tygodnia zachowywała się inaczej niż zawsze, była apatyczna i przygnębiona. Do tego stopnia, że w dzień przed tragedią mąż poszedł z  żoną do psychologa (?). Znak zapytania dlatego, że w jednych relacjach medialnych mówi się o psychologu w innych o lekarce. Ponieważ w przychodni było zbyt wielu ludzi i była późna godzina, specjalista nie zgodził się przyjąć tej pani. Następnego dnia doszło do pożaru i śmierci.

Niezależnie czy było to samobójstwo rozszerzone czy nie, warto zatrzymać się chwilę nad kondycją psychiczną Polaków. Takich strasznych doniesień jest coraz więcej: samopodpalenia, samobójstwa rozszerzona, zabójstwa itp. nie ma się co pocieszać, że to tylko wynik działania mediów i nadmiernego epatowania widzów czy czytelników jednostkowymi przypadkami. Problemów psychicznych i psychologicznych jest coraz więcej. Sprzyja temu nadmierne tempo życia, brak możliwości lub umiejętności wypoczynku, nasze odżywanie, tryb życia, walka o przetrwanie w wielu rodzinach i wszechobecny stres.

Należy też pamiętać, że depresja może się pojawić niezależnie od sytuacji życiowej człowieka. To taka choroba. I nic nie pomoże mówienie: „weź się w garść przecież żyjesz jak w niebie”. To tylko pogarsza, bo człowiek dodatkowo czuje się winny i niewdzięczny z powodu tego, że nic go nie cieszy, ze zapada się w czarną otchłań. Zawsze warto bacznie obserwować człowieka, który zaczyna się zupełnie zmieniać. Jeśli obserwuje się objawy potencjalnej depresji u najbliższego to nie ma na co czekać tylko warto poszukać pomocy.

Objawy depresji: obniżenie nastroju, chory nie odczuwa radości i przyjemności; lęk i niepokój; w postawie chorego widać cierpienie, np. zgarbione plecy, opadnięte kąciki ust, wzrok wbity w ziemię; chorego przepełnia uczucie beznadziejności, natrętne myśli o śmierci i samobójstwie; zanik lub znaczące ograniczenie aktywności ruchowej; bezsenność lub senność nadmierna; jadłowstręt lub nadmierny apetyt; osłabienie libido; często nasilenie objawów rano. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s