Patriotyzm

Co to oznacza w obecnej chwili? Od kiedy mam kontakt z młodymi ludźmi pytanie to wraca do mnie jak bumerang. Moi chłopcy są z siebie dumni gdy wypowiadają słowa:” Nie jestem patriotą, jestem kosmopolitą”, „W Polsce nie da się żyć, jak tylko skończę szkołę wyjeżdżam i nigdy tu nie wrócę”.

Dla niektórych patriotyzm to słuchanie utworów o takim wydźwięku: nie ważne czy hip – hopowych (spostponowane tu przeze mnie w pewnym wpisie „Hamp gru” ma takie utwory jak „63 dni chwały” o Powstaniu Warszawskim)

czy metalowych (ukochany przeze mnie ostatnio „Sabaton” choć ze Szwecji to śpiewa o naszej przeszłości wojennej – poniżej nakręcony przez Polaków teledysk do „Uprising” też o Powstaniu Warszawskim).

Dla innych mówienie, pisanie i myślenie o walce zbrojnej i poświęceniu życia dla Polski jest nie do wyobrażenia. Np. Maria Peszek śpiewa pouczającą piosenkę „Sorry, Polsko”, gdzie o śmierci czy oddaniu kropli krwi dla kraju nie może być mowy. Tylko czy przez to jest mniejszą patriotką? Po tej piosence pani Peszek spotkała się z falą oburzenia, ale przecież ona śpiewa, że kupuje bilety, płaci abonament, głosuje… Psłuchajcie sami:

Zastanawiam się czym dla mnie jest patriotyzm w obecnej sytuacji geopolitycznej i historycznej. Ja podobnie jak pani Maria Peszek cieszę się, że nie toczymy wojny. Bo w przeciwieństwie do niej starałabym się coś robić i pewnie bym zginęła. Tylko mam wewnętrzny kłopot: bo chyba nie umiałabym zabić człowieka. Nie chcę się o tym nigdy przekonać i na szczęście (mam nadzieję) nie będzie mi to narzucone. Ale mam inne obowiązki patriotki: uczciwość wobec urzędów, płacenie podatków, głosowanie w każdych wyborach, wykonywanie swojej pracy jak najlepiej i najdokładniej „jakakolwiek byłaby ona skromna”, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz rozpowszechnianie wiedzy, która może być potrzebna moim rodakom. Teraz już nie da się leżeć na szezlongu, wdychać zapachu rozmarynu i płakać nad naszą tragiczą historią. Trzeba każdego dnia budować nasz kraj i uczyć dzieci miłości do niego. Bo jak tego nie zrobimy to pojadą sobie obojętni…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s