Fałda dzieci z probówki

„(…) Są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą już, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową (chyba chodzi o dodatkową – przypis Missjonash) bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych(…)”. 

Oto wypowiedź księdza, księcia Franciszka Longchamps de Bérier, profesora nauk prawnych, kierownika Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładającego również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz członka zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski

To prawie tak mocne jak kwestionowanie ewolucji przez profesora dendrologii (nauka o drzewach) Macieja Giertycha – „(…) dinozaury żyły w tych samych czasach co ludzie – przecież Polacy zapamiętali smoka wawelskiego (…)”. Cytat z wykładu wygłoszeonego w październiku 2006.

Prawie tak moce, tylko mniej zabawne. Ksiądz katolicki ma przeciwdziałać jakiejkolwiek dyskryminacji i nigdy, ale to nigdy nie wskazywać jakiejś grupy jako potencjalnie czy rzeczywiście gorszej. Co więcej gdy się popatrzy na tego faceta, widać, że on w ogóle nie rozumie o co ten szum. I zamiast się dyskretnie wycofać, brnie dalej. Dla księdza profesora metoda in vitro jest sprzeczna z godnością, nie niesie dobra i jest o wiele większym zagrożeniem niż jakąkolwiek szansą. Teraz w wywiadach dodaje, że jest miejsce tych dzieci w Kościele i społeczeństwie, ale odradza tę metodę. I mówi, że dzieci mogą mieć później do rodziców pretensje o to, że zostały powołane do życia z wadami. 

Po przeczytaniu wielu artykułów naukowych i wywiadów z genetykami jestem skłonna zgodzić się, że być może jest zwiększone ryzyko istnienia wad i chrób genetycznych. Nie uważam jednak za słuszne wywoływania ogólnej dyskusji w mediach i na forach internetowych. Bo to krzywdzi konkretne narodzone już dzieci. Stygmatyzuje je. A to mi się bardzo nie podoba. I co ma prawnik do powiedzenia na ten temat?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s